Long wavelength photosensitizers with benzotriazole and benzimidazole skeletons for cationic polymerization
Yüksek dalga boyunda soğurabilen benzotriazol ve benzimidazol türevi fotosensitizerler ile katyonik polimerizasyon
- Tez No: 305622
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TOPPARE, YRD. DOÇ. DR. UMUT BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Benzimidazol ve benzotriazol türevleri, 4-(2,3-dihidrotiyono[3,4-b][1,4]dioksin-5-il)-7-(2,3 dihidrotiyono[3,4b][1,4] dioksin-7-il)-2-benzil-1H-benzo[d]imidazol(BIm-Ed),2-benzil-4,7-di(tiyofen-2-il)-2H-benzo[d][1,2,3]triazol (BBTS) ve 2-benzil-4,7-bis(2,3-dihidrotiyono[3,4-b][1,4]dioksin-5-il)-2H-benzo[d] [1,2,3]triazol (BBTES)sentezlenip çeşitli epoksi ve vinil eter monomerlerinin katyonik polimerizasyonundadiariliyodonyum tuzu fotobaşlatıcıları için fotosensitizer olarak kullanılmıştır. Buçalışmada difenil iyodonyum hekzaflorofosfat (Ph2I+PF6¯) tuzu fotobaşlatıcı görevigörmüştür. Benzimidazol ve benzotriazol fotosensitizerlerin yüksek konjugasyona veelektronca zengin gruplara sahip olması UV ve görünür bölgede katyonikfotopolimerizasyonun gerçekleşmesini sağlamıştır. Oda sıcaklığında gerçekleşenpolimerizasyonlar optik pirometre cihazıyla incelenmiştir. Ayrıca diepoksimonomerinin güneş ışığıyla da fotopolimerizasyonu çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Benzimidazole and benzotriazole derivatives, 4-(2,3-Dihydrothieno[3,4-b][1,4]dioxin-5-yl)-7-(2,3-dihydrothieno[3,4b][1,4]dioxin-7-yl)-2-benzyl-1H-benzo[d]imidazole (BIm-Ed), 2-benzyl-4,7-di(thiophen-2-yl)-2H-benzo[d] [1,2,3] triazole(BBTS), and 2-benzyl-4,7-bis(2,3-dihydrothieno[3,4-b][1,4]dioxin-5-yl)-2Hbenzo[d] [1,2,3] triazole (BBTES) were employed as photosensitizers fordiaryliodonium salt photoinitiators in cationic photopolymerization of variousepoxide and vinyl ether monomers. Diphenyliodonium hexafluorophosphate(Ph2I+PF6¯) salt was used as the photoinitiator in this study. Extended conjugationand electron-rich moieties of the photosensitizers enabled the use of long wavelengthUV and visible light emitting light sources in cationic photopolymerizations.Polymerizations were achieved at room temperature and monitored by opticalpyrometry. Photopolymerization of a diepoxide monomer with ambient solarirradiation was examined.