Assessment of dewatering requirements for Çaldağ nickel mine in Western Turkey
Batı Türkiye?de yer alan Çaldağ nikel madeni sahası için susuzlaştırma gereksinimlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 305637
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAZICIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı Batı Türkiye'de yer alan Çaldağ Maden Sahası'nda yapılması planlanan açık ocak nikel madenciliğinin susuzlaştırma gereksinimlerinin değerlendirilmesidir. Susuzlaştırma, güvenli ve etkin çalışma koşulları ve ocak şev duraylılığı için gereklidir. Bu amaçla, çalışma alanının bir yeraltısuyu modeli geliştirilmiş ve susuzlaştırma debisinin belirlenmesinde kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan yöntem temel olarak veri toplama, alanın hidrojeolojik karakterizasyonu, kavramsal modelin oluşturulması ve bunları takiben yeraltısuyu akım modelinin kurulması ile bu modelin sahanın susuzlaştırma gereksiniminin tahmini için kullanımını içermektedir. Yeraltısuyu akım modellemesi MODFLOW yazılımı ile yapılmış, susuzlaştırma simülasyonlarında ise MODFLOW Dren Paketi kullanılmıştır. Dren hücrelerinin konfigürasyonunu ocak sınırları belirlemişve ocakların maden planına göre kazılması aylık zaman aralıklarıyla temsil edilmiştir. Ocakların içine yerleştirilmiş dren hücreleri kullanılarak susuzlaştırma debisi hesaplanmıştır. Çalışmada, lateritin hidrolik iletkenliğindeki belirsizlik nedeniyle susuzlaştırma simülasyonları lateritin farklı iletkenlik değerleri için tekrarlanmıştır. Lateritin kalibre edilmiş modeldeki hidrolik iletkenliği kullanılarak hesaplanan debi 107.54 L/s'dir. Lateritin hidrolik iletkenliğinde on kat bir azalma, debide dörtte üçlük bir düşüşe yol açmıştır (24.42 L/s). Sonuç olarak, lateritin farklı hidrolik iletkenlik değerleri için geniş bir aralıkta debiler hesaplanmıştır. Alandaki lateritlerin hidrolik iletkenliklerini doğrulamak ve gerçekçi bir susuzlaştırma debisi elde edebilmek amacıyla yeni pompa testlerinin yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess the dewatering requirements of planned open pit nickel mining at Çaldağ Site in Western Turkey. Dewatering is required for safe and efficient working conditions and pit wall stability. With this scope, a groundwater model of the study area is developed and used to predict the dewatering rate. The methodology mainly involves data collection, site hydrogeologic characterization and development of conceptual model, followed by construction and use of a groundwater model to predict the dewatering requirements of the mine site. The groundwater flow modeling is carried out using MODFLOW software and the dewatering simulations are carried out using MODFLOW Drain package. The drain cell configuration is determined by pit boundaries and invert elevations of drains corresponded to the bench elevations that will be achieved with respect to the mining schedule. In the transient model runs, monthly time steps were used. Using the outflow from in-pit drain cells, themonthly dewatering rates are calculated. In order to assess the impacts of the hydraulic conductivity of the laterite on the pit inflow rates, simulations were carried out for different values of hydraulic conductivity of laterites. The predicted flow rate using the calibrated model is 107.54 L/s. A tenfold reduction in the hydraulic conductivity of laterite resulted in three fourths of decrease in the flow rate (24.42 L/s). Consequently, a wide range of flow rates for different hydraulic conductivity values of laterite was calculated. In order to confirm the hydraulic conductivity of laterites in the area, and to obtain a realistic dewatering rate, further pumping tests are needed.