Analysis of organisational routines to understand change in construction: The case of turkish construction industry
Yapı sektörünün değişimini anlamak için organizasyon rutinlerin analizi : Türk inşaat sektörü vakası
  1. Tez No: 305650
  2. Yazar: MARYAM DANESHVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. TALAT BİRGÖNÜL, PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bir organizasyonu çevreleyen iş ortamı ile olanak ve gereklilikler sürekli bir değişiklik içindedir. Evrimsel ekonomiye göre, organizasyonlar işlev gördükleri ortamın değişken koşullarına göre kendilerini ayarlayabilmek için sürekli bir gayret harcamaktadırlar. Organizasyonların içinde gerçekleşen bu değişiklikleri inceleyebilmek amacıyla, organizasyon rutinlerinin ana analiz birimleri olarak kullanıldığı bilinmektedir . Bunun sebebi, bir değişiklik planına ihtiyaç duyulduğu durumda, rutinlerin tasarlanması ya da yeniden tasarıma tabi tutulması gerekliliğidir.Yapı endüstrisine dair literatürde, organizasyon rutinlerinin evrimine ilişkin çalışmalar oldukça kısıtlı sayıdadır. Bu çalışma, son yirmi yıllık Türk yapı endüstrisi evrimi tarafından etkilenmiş olan iki adet Türk yapı firmasının organizasyon rutinlerinin adaptasyon süreçlerine dair orjinal kanıtlar öne sürerek, organizasyonların dışarıdan gelen baskılara, kendi rutinlerini değiştirerek karşılık verdiği argümanını destekleyecek bir nitelik taşımaktadır.Bu amaçla, üç adet Türk yapı firmasının deneyimli yöneticilerine bir anket uygulanmış ve endüstride gerçekleşen değişiklikler ve bunların itici kuvvetleri ile bütün bunların bir organizasyonun performans özellikleri üzerindeki etkileri incelenmeye çalışılmıştır. İş geliştirme rutini ile hak talep (claim) yönetim rutininin, anketin uygulandığı kişiler tarafından son yirmi yılda en çok değişikliğe uğramış iki rutin olarak tanımlandığı görülmüştür. Ayrıca, iki adet Türk Yapı firması ile yapılan görüşmeler aracılığıyla, temel endüstriyel değişikliklere bir reaksiyon olarak gerçekleşmiş olan bu rutinlere ait evrimsel süreçler haritalandırılmış ve incelenmiştir.Araştırma sonuçları, Türk yapı endüstrisinin son yirmi yılda uğradığı değişiklikleri açıklayan en itici faktörlerin -Politika?, -Ekonomik Koşullar ve -Sosyo-Kültürel Koşullar? olduğunu göstermektedir. -Şirketlerin iş yaptıkları pazarlar? ve -uluslararasılaşma? da Türk yapı firmalarının son yirmi yılda yaşadıkları organizasyon değişikliklerinin ana belirleyicileri olarak ön plana çıkmıştır. Yapı endüstrisi evriminin, örnek şirket A`da görülen iş geliştirme rutinini, -pazar hedefi?, -müşteri tipi?, -strateji geliştirme?, -şirket deneyim birikimi?, -iş bulma olanakları?, ve -pazarlama olanakları?nda değişiklikler yaparak etkilediği gözlemlenmiştir. Örnek şirket B`de ise, endüstri evriminin hak talepleri (claim) rutinini, farklı pazarlardaki müşterilerin artan beklentilerini karşılayabilmek amacıyla, süreçlere fazladan adım ekleyerek değiştirdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Surrounding business environment, opportunities and requirements of organizations are under constant change. According to the evolutionary economics, organizations continuously make efforts to adapt themselves in line with changing circumstances of environments where they operate. In exploration of organizational change, organizational routines are recognized as the key analysis units. It is because when a change plan is required, routines undergo design or redesign processes.The construction industry literature is quite limited in terms of explorations regarding to organizational routines evolution. In this study, an attempt has been made to support the arguments, which claim; organizations react to external pressures through modifying their organizational routines. The objective is fulfilled by demonstrating original evidences of adaptation processes of two organizational routines of Turkish construction firms`, which were influenced by Turkish construction industry environmental evolution over the past twenty years. Within this context, a questionnaire survey was administered to three Turkish construction professionals, in order to detect industry change drivers and events and their impact of organizational performance features. Business development and claim management routines were identified by industry survey respondents, as the two mostly changed routines over the past twenty years. Conducting further interviews with two Turkish Construction firms, the organizational evolutionary processes of these two routines, which were born as the reflection to the detected main industry change events, are mapped and investigated.Research findings detected the principle change drivers of Turkish construction industry over the past twenty years as -Political?, -Economic Conditions? and -Socio-Cultural Conditions? factors.“The markets, where companies operate”and -The internationalization of Turkish contractors? are also recognized as the major determinants of organizational change of Turkish construction firms over the past twenty years. It is observed that the construction industry evolution influenced business development routine of the case study A, by making changes in -market focus?, -types of clients?, -strategy making?, -company experience acquisition?,? ways of finding job opportunities? and -marketing opportunities?. In the case study B, on the other hand, industry evolution changed its claim management routine by adding more steps to its processes; in order to meet the continuously increasing expectations of clients` in different markets.