In vitro selection of DNA aptamers to Glioblastoma multiforme
Glioblastoma multiforme?ye karşı DNA aptamerlerinin in vitro seçilimi
- Tez No: 305649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN İNCİ EYİDOĞAN, PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ÖKTEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Glioblastoma multiforme'yi özel olarak tanıyan aptamer probları negatif seçilimyapılmadan tekrarlı ve geniş Hücre SELEX'i temelli bir prosedürününkullanılmasıyla oluşturulmuştur. 454 Sekanslama teknolojisi SELEX yönteminiizlemek için biyoenformatik araçlar ise yüksek kapasiteli verlerden yaralanarakaptamerleri tanımlamak için kullanılmıştır. Özellikle hedef hücreye bağlanabilen venanomolar düzeyinde ayrılma sabitine (K d ) sabit bir grup aptamer üretilmiştir.Seçilen aptamerler glioblastoma hücre hattına ait farklı türlere yüksek bağlanmaeğilimi gösterirken, diğer kanser hücre hatlarına az ya da hiç bir bağlanmagöstermemektedir. Bu çalışmada üretilen aptamerler glioblastoma hücreleri içinmoleküler işaretleyici keşfi için araç olmanın yanı sıra teşhis için kullanılan probve hedeflenmiş ilaç dağıtımı gibi farklı uygulama alanlarında kullanılmapotensiyeline sahiptirler.
Özet (Çeviri)
Aptamer probes for specific recognition of glioblastoma multiforme weregenerated using a repetitive and broad cell-SELEX-based procedure withoutnegative selection. The 454 sequencing technology was used to monitor SELEX, andbioinformatics tools were used to identify aptamers from high throughput data. Agroup of aptamers were generated that can bind to target cells specifically withdissociation constants (K d ) in the nanomolar range. Selected aptamers showed highaffinity to different types of glioblastoma cell lines, while showing little or noaffinity to other cancer cell lines. The aptamers generated in this study havepotential use in different applications, such as probes for diagnosis and devices fortargeted drug delivery, as well as tools for molecular marker discovery forglioblastomas.