Control of a satellite with flexible smart beam during slew maneuver
Uydunun yönelim manevrası sırasında esnek akıllı kirişi ile kontrolü
  1. Tez No: 305736
  2. Yazar: HALİME ÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN TEKİNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde, uzun esnek bir anten kolu olan hayali bir yer gözlem uydusu için LQR kontrol tekniğine dayanan bir yönelim kontrol sistemi geliştirilmiştir. Uydunun yönelim başarımını geliştirmek amacıyla piezoelektrik eyleyiciler de kullanılmıştır. Anten kolu, alüminyumdan yapılmış dört yüzeyi piezoelektrik tabakayla kaplanmış dikdörtgen biçimindedir. Anten kolu, sonlu elemanlar kullanılarak modellenmiştir. Uydunun yönelim başarımı, çeşitli yönelim başarımı ölçütleri kullanılarak benzetimler aracılığıyla değerlendirilmiştir. Piezoelektrik eyleyicilerin etkinliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an attitude control system based on Linear Quadratic Regulator (LQR) technique is developed for a hypothetical Earth observation satellite with a long flexible boom. To improve pointing performance of the satellite, the piezoelectric actuators are used as well. The boom is rectangular made of aluminum with the surface bonded piezoelectric layers on all four surfaces. The boom is modeled using finite elements. The pointing performance of the satellite using various metrics is evaluated through simulations. Effectiveness of the piezoelectric actuators is demonstrated.