IP tabanlı taşınabilir uzak denetim platformu tasarımı ve uygulaması
IP based portable remote control platform design and implementation
- Tez No: 305917
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında tasarlanıp ortaya çıkarılacak ürün/cihaz ile internet veya bir yerel ağ bağlantısı üzerinden, uzak bir noktada bulunan bu cihaza ve portlarına ethernet protokolü kullanılarak erişmek suretiyle mesafeden bağımsız denetim yapabilmek ve aynı zamanda bu cihaza bağlı sensör(ler) aracılığıyla dış dünyadan alınabilecek verileri sistem üzerinde kayıtlayabilmek ve istenildiği zaman bu kayıt listesine erişebilmek amaçlanmıştır.Web sunucu ile erişilebilecek veriler ürünün kullanılacağı alana göre şekillendirilebilir. Örneğin endüstriyel bir ortam için, hattın ilerleme hızı, hattın durma sayısı, motor/makina performans bilgileri, sıcaklık, basınç değerleri gibi veriler kullanılabilir. Başka bir örnek olarak, biyomedikal alanda ise, bir hastanın nabız, tansiyon bilgileri, EKG değerleri gibi şekillendirilebilir. Ev uygulaması için güvenlik kamerasının eş zamanlı görüntülediği veya kaydettiği görüntüler, evdeki temel elektriksel ve elektronik cihazların (kombi, ev aydınlatması, IP kamera, sayaçlar) performans verileri ve kontrolü şeklinde değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is intended to design and develop a product/system providing distance independent remote controls, as well as sensing and logging applications over internet or local area network by using the ethernet protocol.The data accessed over the web server can be classified according to the area used of the product. For example, the speed of the production line, the number of stops of the production line, performance informations of the machines and the engines and temperature and pressure informations could be the data types for an industrial environment. Another example, the throb number, the blood pressure or ECG informations could be the data types for a biomedical environment. Images and pictures taken and logged by a security camera, the performance informations of the basic machines and devices ( central heating boiler, illuminators, IP camera, water and electric meters) could be evaluated as different types of data for in-house applications.