A depth perception aware pen-based 3D sketching system
Derinlik algısı vurgusu içeren, grafik tablet tabanlı 3 boyutlu çizim sistemi
  1. Tez No: 305951
  2. Yazar: CANSIN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA ÇAPIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez normal kağıt ve kalem kullanıyormuşcasına kavisli şekiller çizmeyi sağlayan bir yöntem öne sürmektedir. Sistem ?ozellikle akla gelen 3 boyutlu fikirleri zaman kaybetmeden dijital ortama aktarabilmek için kullanışlıdır. Kullanıcılar, basınca duyarlı grafik-tablet ve kamera yardımıyla sistemle etkileşim haline geçerler. Kullanıcıların tablet yüzeyine dokunuşları bir ?cizim düzlemine aktarılır ve bu düzlem 3 boyutlu sahnede herhangi bir yere yerleştirilebilir. Sistem tek gözle ilgili derinlik ipuçlarını ve kullanıcının kafa pozisyonunundan elde ettiği hareket paralaksını uygulayarak 3 boyutlu çizime derinlik anlamı katar. Sistemin kullanışlılığı üzerine çizim tecrübesi olmayan kullanıcılarla yaptığımız testler, bu sistemin geniş bir kitlenin 3 boyutlu çizimler yapabilmesi için uygun olduğunu göstermektedir. Ayrıca profesyonel bir kişinin sistemin daha anlamlı ve etkili özelliklerinden nasıl yararlanabileceğini göstermek için bir mimarın katılımıyla daha ileri seviyede bir inceleme de yaptık.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a method that resembles a natural pen and paper interface to create curve based 3D sketches. The system is particularly useful for representing initial 3D design ideas without much effort. Users interact with the system by the help of a pressure sensitive pen tablet, and a camera. The input strokes of the users are projected onto a drawing plane, which serves as a paper that they can place anywhere in the 3D scene. The resulting 3D sketch is visualized emphasizing depth perception by implementing several monocular depth cues, including motion parallax performed by tracking user?s head position. Our evaluation involving several naive users suggest that the system is suitable for a broad range of users to easily express their ideas in 3D. We further analyze the system with the help of an architect to demonstrate the expressive capabilities of the system that a professional can benefit.