Rekombinant antikor eldesi üzerine çalışmalar
- Tez No: 44815
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
8.ÖZET Bu tez çalışmasında rekombinant antikor üretiminde kullanılan, (Gly4-Ser)3 polipeptid dizisini kodlayan, 15 aminositlik yapay bir bağlayıcı köprü laboratuvar koşullarında üretilmiştir. Üretilecek dizi, oligonükleotid parçalarının PCR yöntemi kullanılarak çift iplikli DNA haline getirilmesi ile oluşturulmuş ve bir ekspresyon vektörüne klonlanarak ScFv üretimindeki kullanımı gerçekleştirilmiştir. Bir başka yönden bağlayıcı köprü modelinden yola çıkılarak, yapay gen üretimi ile ilgili tasarım ve sorunları, bu ve bundan sonraki çalışmalara yön verebilmesi için irdelenmiştir. 66
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, a linker corresponding to 15 aminoacids has been made which codes (Gly4-Ser)3 polypeptide to be used to produce recombinant antibodies. The double strand synthetic DNA has been obtained with PCR reaction by using two oligonucleotides which are complemantary to each other from one end. The product was cloned to an expression vector pCOCK and used to comprise a Single Chain Fragment (ScFv). On the other hand, problems and difficulties observed during the production of a synthetic gene was discussed for the future studies.