Adana ili Yüreğir ilçesi Havutlu beldesindeki özürlülük epidemiyolojisi
Disablement epidemiology in Havutlu state of Yüreğir/Adana
  1. Tez No: 306016
  2. Yazar: SELEN ULUDAĞ KİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN AKBABA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Giriş, AmaçÖzürlülük:?Kişinin fizyolojik, psikolojik, anatomik yapı ya da işlevlerindeki geçici yada kalıcı herhangi bir eksiklik yada anormalliktir. Özürlülüklerin bazılarından korunmak ve rehabilitasyon aldıkları taktirde bağımlı olmaları engellenebildiğinden özürlüler üzerine eğilinilmesi önem kazanmaktadır. Ülkemizde özürlü sayısı, özürlülük türü ve nedenleri konusunda yeterli bilimsel veriler mevcut değildir. Özürlülere yardım için alınacak önlemler ve uygulanacak tedavilerde öncelikleri saptamak amacıyla bu tür bilgilere gereksinim vardır. Çalışmamızda Havutlu'daki özürlü kişi sayısını bulmak, bu özürlerin nedenlerini belirlemek, özürlerin doğuştan mı kazanılmış mı olduğunu tespit etmek, özürlülerin rehabilitasyon alıp almadıklarını saptamak ve daha sonra özürlülerle ilgili yapılacak projelere ışık tutması amaçlanmıştır.Gereç, YöntemBu çalışma Havutlu Aile Sağlığı Merkezi bölgesi içinde özürlülük sıklığını, türlerini ve epidemiyolojik özelliklerini belirlemeyi amaçlayan kesitsel tanımlayıcı bir araştırmadır. Çalışmanın evrenini Havutlu Aile Sağlığı Merkezi bölgesinde yaşayan kişiler oluşturmaktadır. 2008 Haziran Ev Halkı Tespit Fişi (ETF) kayıtlarına göre bölge nüfusu 3926 kişidir. Örnek büyüklüğü % 95 güvenilirlik ve % 2 standart hata payı ile 708 kişi olarak hesaplandı. Bu 708 kişi basit rastgele yöntemle ETF'lerinden seçildi. Araştırma verileri bilgisayar ortamında SPSS 11.5 paket programı kullanılarak değerlendirildi.BulgularAraştırmaya katılanların % 54,5'ini kadınlar, % 45,5'ini erkekler oluşturmaktadır. Araştırılan topluluğun % 23,3'ünün özürlü olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and ObjectivesThe disablement is a permanent or a temporary anomaly or defect in human?s physiological, mental, anatomical functions. Since it is possible to either be protected from some of the defectiveness or prevented to be dependent with rehabilitation, it is being important to give importance to defective people. There are not enough scientific data about the number of the defective people, the type of the disablement and the reasons. These types of information are important to determine the priority of the precautions of help and the treatment. In our study, it is aimed to find the number of the defective people in Havutlu, to find the reasons of these disablements, to determine if these disablements are natural born or earned, to find out if they are taking rehabilitation or not and to be reference for the future works about disablement.Material, MethodThis study is a descriptive research that aims to determine the frequency, type and epidemiological properties of the disablement in the Havutlu Family Health Center region.The people living around Havutlu Family Health Center region are the target group of this study. The population is 3926 people according to the 2008 June records of the Home Society Determination Group (ETF). The sample size is calculated as 708 with %95 reliability and %2 error margins. These 708 people are chosen randomly from the records of ETF. The research data is evaluated in computer environment by using SPSS 11.5 package program.ResultsThe women constitute the %54,5 of the participants and the men are the %45,5 of them. It is determined that the %23,3 of the participants are defective.