Çim hokeyi oyuncularında aerobik antrenman programının bazı dolaşım ve solunum parametrelerine etkisi
Effect of aerobıc traınıng program on some cırculatory and respıratory parameters of fıeld hockey players
- Tez No: 306028
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, 8 haftalık aerobik antrenman programının hokey oyuncularının dolaşım ve solunum parametrelerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya, 12-14 yaş arasındaki sağlıklı ve düzenli antrenman yapan 11 erkek hokey oyuncusu ile sağlıklı 11 sedanter erkek birey gönüllü olarak katıldı. Her iki gruba 8 hafta ve haftada 3 gün aerobik antrenman programı uygulandı. Hokey grubu aerobik egzersizin yanı sıra haftada 3 gün hokey antrenmanlarına devam etti. Deneklere, dolaşım parametreleri olarak, istirahat kalp atım sayısı (İKAS), sistolik kan basıncı (SKB), diastolik kan basıncı (DKB) ölçümleri; solunum parametreleri olarak vital kapasite (VC), inspiratuar kapasite (IC), ekspiratuar rezerv volüm (ERV), tidal volüm (TV), zorlu vital kapasite (FVC), zorlu ekpirasyon volümü (FEV1), zorlu ekspirasyon oranı (FEV1%) ve maksimum istemli solunum (MVV) ölçümleri yapıldı. Elde edilen veriler SPSS for Windows 16.0 paket programında analiz edildi. Grupların kendi içindeki analizinde Paired Samples T testi, gruplar arasındaki analizde Independent Samples T testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to inverstigate effect of eight weeks aerobic training on some circulatory and respiratory parameters of field hockey players. 11 healthy sedentary male subjects and 11 male field hockey players who are between 12-14 years, healthy and engaged in regular training participated as volunteer in this study. 8 weeks and 3 days per week of aerobic training program was applied to both groups. Field hockey players continued 3 days per week of hockey training as well as aerobic training. Some tests which are resting heart rate (RHR), systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP) as circulatory parameters; vital capacity (VC), inspiratory capacity (IC), expiratory reserve volume (ERV), tidal volume (TV), forced vital capacity (FVC), forced expiratory volume (FEV1), forced expiratory ratio (FEV1%) and maximal voluntary ventilation (MVV) as respiratory parameters were applied on subjects. Obtained datas were analyzed by SPSS for Windows 16.0. Paired Samples T Test was used for analysis of among the groups their own, Independent Samples T Test was used for analysis of between the groups.