Üniversite öğrencilerinin dijital bağımlılık ve sosyal beceri düzeylerinin sportif etkinliklere katılım durumlarına göre incelenmesi (Yozgat Bozok Üniversitesi örneği)
Analysis of digital addiction and social skill levels among university students according to their participation in sports activities (case of Yozgat Bozok Üniversitesi)
  1. Tez No: 807780
  2. Yazar: FATİH AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin dijital bağımlılık ve sosyal beceri düzeylerinin sportif etkinliklere katılım durumlarına göre incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubunu; Yozgat Bozok Üniversitesinde 10 fakültede öğrenim gören ve kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenen toplam 1417 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada, Kesici ve Nazenin (2018) tarafından geliştirilen 19 soruluk dijital bağımlılık ölçeği ile Riggio (1986) tarafından geliştirilen Yüksel (1997) tarafından Türkçeye uyarlanan ve Koydemir (2006) tarafından kısa form haline getirilen 30 maddelik sosyal beceri envanteri kullanılmıştır. Veri analizinde IBM SPSS 26 programı ve iki gruba göre dijital bağımlılık ve sosyal beceri puanlarının karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t testi yöntemi, ikiden fazla gruba göre karşılaştırmada ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; cinsiyet, yaş, fakülte, anne eğitim, baba eğitim, aylık gelir düzeyi, lisanslı sporcu olma durumu, sportif etkinlikleri yapma durumu, spor yapma süresi ve internette geçirilen süre değişkenlerine göre dijital bağımlılık ölçeği alt boyutları ve toplam puan ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar tespit edilmiştir. Yaş, fakülte, anne eğitim, baba eğitim, sportif etkinlikleri yapma durumu, spor yapma süresi ve internette geçirilen süre değişkenlerine göre sosyal beceri ölçeği toplam puan ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar tespit edilmiştir. Cinsiyet, aylık gelir düzeyi ve lisanslı sporcu olma durumu değişkenlerine göre ise sosyal beceri ölçeği toplam puan ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar tespit edilmemiştir. Bu bağlamda yapılan çalışmayla dijital bağımlılığın ortadan kaldırılması ve sosyal beceri düzeyinin artırılmasında sporun önemli bir etken olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to examine the digital addiction and social skill levels of university students according to their participation in sports activities. The study group consisted of a total of 1417 students studying in 10 faculties at Yozgat Bozok University, determined using convenience sampling method. In the study, the 19-item digital addiction scale developed by Kesici and Nazenin (2018) and the 30-item social skills inventory developed by Riggio (1986) and adapted into Turkish by Yüksel (1997) and abbreviated by Koydemir (2006) were used. IBM SPSS 26 software was used for data analysis, and independent samples t-test was used to compare the digital addiction and social skill scores between two groups, while one-way analysis of variance (ANOVA) was used for comparisons among more than two groups. The research findings indicated significant differences in the sub-dimensions and total scores of the digital addiction scale based on the variables of gender, age, faculty, mother's education, father's education, monthly income level, being a licensed athlete, participation in sports activities, exercise duration, and time spent on the internet. Significant differences were also found in the total score of the social skills scale based on the variables of age, faculty, mother's education, father's education, participation in sports activities, exercise duration, and time spent on the internet. However, no significant differences were found in the total score of the social skills scale based on the variables of gender, monthly income level, and being a licensed athlete. In this context, the study revealed that sports play an important role in eliminating digital addiction and improving social skill levels.