Üç boyutlu bilgisayar animasyonda hareket
  1. Tez No: 30607
  2. Yazar: SABAHATTİN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: HİKMET SOFUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, üç boyutlu bilgisayar animasyon sistemleri ile hareket kuramları arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmaktır. Araştırmamızda üç boyutlu bilgisayar animasyon sistemlerinin sağladığı hareket olanaktan incelenmiştir. Animasyon her karesinde bir çok değişikliklerin yapıldığı dinamik görüntüler oluşturma işlemidir, olan resimler bütünüdür. Üçboyutlu bilgisayar animasyon, bilgisayar ortamında üç boyutlu mekanda(x,y,z koordinatlannda), üç boyutlu modelleme programlan aracılığı ile oluşturularak hareket ettirilmesi işlemidir. Üç boyutlu bilgisayar animasyon, iki boyutlu bilgisayar animasyon sistemlerinin bir uzantısı olduğundan genelde temel özellikleri aynıdır. Üç boyutlu bilgisayar animasyon sistemlerinin en büyük özellikleri yazılımlardadır. Üç boyutlu bilgisayar animasyonda, objelerin birbirinden bağımsız hareket edebilmesi, şekilleri değişe bilmesi, kamera, Işık'ların hareket edebilmesi ve en önemlisi anahtar karelerin bilgisayar tarafından tamamlanması, gerçek zamanda hareketlerin gözlenmesi sanatçılara yeni olanaklar sunmaktadır. Üç boyutlu bilgisayar animasyon sistemleri ile gerçekte var olmayan hayali nesnelerin iki yada üç boyutlu bir ortamda incelene bilme olanağı bulunmaktadır. Böylece sanatçılar üç boyutlu bilgisayar animasyon sistemlerinde hareket öğesiyle çalışmalarına daha üst düzeyde bir duyarlılık ve estetik boyut kazandırmaktadırlar. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this thesis in to examine the relatedness between three dimensional animation systems and the motion theories.This study reviews the motion posibilities of 3-D Animation systems. Animation refers to process of dynamicall generation a series of frames, in which each frame in an alternation of privioun frame. Three dimensional animation is a process of animation there dimensional objects created in three dimensional space (x, y, z cordinates) by three dimensional modelling programs. Because three dimensional animation is an extention of two dimensional animation their principles are the same. The main features of Three dimensional animation systems are the software, morphing the shapes, animation the light, cameras and objects independenly generating inbetweens by computer, and previewing in real time allows to artist new possibilities. The possibilities of three dimensional animation allows to create unrealistic models which can be review in two dimensional of three dimensional space. This working motion element with three dimensional animation systems, artist add high level sensebility and aenthetic dimension to their work.