Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji AD elektrofizyoloji laboraboratuarının olaya ilişkin potansiyellerinin normal degerlerinin tespiti
Determining normal values of event related potentials of electropyhsiology laboratories at the department of neurology, Medical Faculty of Cumhurıyet Unıversıty, Neurology Department
  1. Tez No: 306079
  2. Yazar: ŞULE KEFELİ ERASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT TOPAKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Laboraboratuarının Olaya liskin Potansiyellerinin Normal DegerlerininTespiti, Nöroloji Anabilim Dalı, Dr. Sule KEFEL ERASLAN, Sivas, 2010.Olaya iliskin potansiyeller Merkezi sinir sisteminde duysal ve bilisselbilgi isleme ile ilgili bilgi veren invaziv olmayan bir tekniktir. Bir uyaranacevap olarak ortaya çıkan ve primer olarak subkortikal yapılardan kaynakladıgıdüsünülen olaya iliskin potansiyeller saçlı deriden P3 dalgası seklindekaydedilmekte olup, bunun nöronal yapı degisikliginin bir göstergesi oldugubildirilmistir.Olaya iliskin potansiyellerden P3 bilissel islevleri degerlendirmekte,demans ve parkinson hastalıgı gibi nörolojik hastalıkların yanı sıra sizofreni vedepresyon gibi psikiyatrik hastalıklarda da uzun süredir kullanılan, uzun latanslıbir potansiyeldir.Bu çalısmada nörolojik bulgusu olmayan 150 saglıklı bireyde P3potansiyelinin normal bireylerdeki degerini tespit etmek amaçlandı. P3 yanıtıiçin bireylere isitsel sasırtmalı uyaran (iki farklı tonda klik sesi) dizileri verildi.P3 potansiyeli, sık (normal) ve nadir (hedef) uyarı ardı ardına verildiginde nadiruyarının denek tarafından degerlendirilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bunun içinhedef olmayan uyaran olarak düzenli, sık gelen bir ses, hedef uyaran olarak iserastgele nadir gelen bir ses kullanıldı. Denekler rastgele bir sekilde verilenhedef uyaranı duydugunda butona basmıslardır. Elde edilen P3 dalgasınınAmplitüd ve latansı kaydedilmistir.
Özet (Çeviri)
Electropyhsiology Laboratories At The Department Of Neurology, MedicalFaculty Of Cumhurıyet Unıversıty, Neurology DepartmentDr. Sule KEFEL ERASLAN, Sivas, 2010.Event related potentıals is a noninvasive technıque giving knowledgeabout neural actıvıty associated with sensory and cognıtıve informationprocessing. Scalp recorded P3, the long latency event-related potentialoccurring in response to stimulus is primarily originated from subcorticalstructures, has been reported to be an indicator of neuronal structure changeP3 being one of the event related endogen potential is used in theevaluation of the cognitive functions. t is a long latency potential that used insome neurologic diseases such as dementia and Parkinson disease and also inpsychiatric diseases such as schizophrenia and depression.The aim of this investigation is record P3 components, in one hundredfifty healty adults with no sign of neurologic diseases .To elicit the P3 response,two different tones of click sound are given volunteers.Cognitive evokedpotential (P3) is recorded when the subject was instructed to count the numberof rare (target) stimulus appeared interspersed in train of frequent (non-target)stimulus. Non-target stimulus and target stimulus were designated as orderlyfrequent tone and coincidental, rare tone respectively. Volunteers was asked topress a buton when they heard a rare tone.P3 wave amplitude and latancy were recorded.