Klinik izole sendromlu hastalarda motor uyarılmış potansiyellerin değerlendirilmesi
Evaluation of motor evoked potentials in patients with clinically isolated syndrome
- Tez No: 306080
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT TOPAKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Multiple sklerozlu genç erişkinlerin %85 inde hastalık başlangıcı, optik sinirleri, beyin sapını veya omuriliği ilgilendiren bir tablo olarak klinik izole sendrom (KIS) şeklinde ortaya çıkar. Klinik izole sendrom terimi yaygın olarak SSS'in bir veya daha fazla bölgesinde inflamatuvar demiyelizasyon sonucu ortaya çıkan ve en az 24 saat süren nörolojik atak olarak kullanılır.Transkraniyal manyetik uyarı (TMS ) ile elde edilen motor uyarılmış potansiyeller üzerindeki daha önceki çalışmalar göstermiştir ki, bu metod insan motor korteksini aktive eden ağrısız ve noninvazif bir metoddur ve santral motor yollarının bütünlüğünü değerlendirmede etkindir. MUP'lar, MS'li hastalarda motor disfonksiyonunu değerlendirmede ve klinik olarak sessiz santral motor lezyonlarını tespit etmekte kullanılmıştır.Bu çalışmanın temel amacı, KIS hastalarında MUP `ların duyarlılığını belirlemektir. İkincisi MS'in ilk dönemlerinde kortikospinal yolaklardaki oluşan patolojik olayları değerlendirmek için MUP anormalliklerinin profillerini belirlemektir. Bu çalışmada, 24 KIS'lı hasta ve sağlıklı 24 kişilik kontrol grubunda santral motor iletim zamanı (SMIZ), amplitüd oranı (AO), yüzey oranı (YO) değerlendirildi. Çalışmamızda, hastalar ve kontrol grubu arasında MUP parametrelerinde anlamlı istatistiksel fark bulunmadı.Çalışmamızın sonuçlarına göre, MS'de erken dönemde görülen demiyelizasyon ve aksonal hasarı göstermede MUP'ın yeteri kadar duyarlı olmadığı düşünülebilir.Anahtar kelimeler; multipl skleroz, santral motor iletim zamanı, kortikospinal trakt
Özet (Çeviri)
In 85% of young adults who develop multiple sclerosis (MS) the disease starts as a clinical case related with the optic nerves, brainstem, or spinal cord, called clinically isolated syndrome (CIS) . The term `clinically isolated syndrome? is commonly used for a neurological attack, lasting at least 24 h, which is presumably caused by inflammatory demyelination in one or more sites of the central nervous system.Previous studies on the motor evoked potentials (MEP) elicited by transcranial magnetic stimulation (TMS) , showed that this method provides a noninvasive and painless method of activating the human motor cortex and assessing the functional integrity of the central motor pathway. MEP have been used to detect clinically silent central motor lesions and to quantify motor dysfunction in patients with MS.The main aim of the present study was to determine the sensitivity of MEP in patients with CIS. Secondly, it was proposed to determine the profile of the MEP abnormalities to assess the pathological processes occurring in the corticospinal tract during the first stages of MS. We measured the central motor conduction time (CMCT), amplitude ratio (AR), and surface ratio (SR) in 24 patients with CIS and 24 healthy controls. We did not find significant diffrence in MEP parametres between the patients and control groups of this study.According to our findings, MEP may not be considered as sensitive as required to show the demyelination and aksonal degeneration in the early period of MS.Key words; multiple sclerosis, central motor conduction time, corticospinal tract