Ateroskleroz ile mannoz bağlayıcı lektin (MBL2) gen polimorfizmi arasındaki ilişki
The relationship between atherosclerosis and mannose binding lectin (MBL2) gen polymorphism
  1. Tez No: 306120
  2. Yazar: ERSOY KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖCAL BERKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ateroskleroz, mononükleer lenfositlerin intima tabakasına infiltrasyonu, damar düz kas hücrelerinin çoğalması ve ekstrasellüler matriks birikimi ile karakterize edilen damar duvarındaki hasara cevapla gelişen kronik enflamatuar bir hastalıktır. Genetik ve çevresel faktörler arasındaki ilişki sonucu ortaya çıkan kardiyovasküler hastalıkların gelişiminde enflamasyon anahtar rol oynamaktadır.Mannoz bağlayıcı lektin (MBL) doğal bağışıklık sisteminin önemli bir elemanı olarak tanımlanmıştır. MBL2'nin ekson 1'indeki bir polimorfizm, kodon 54 B alleli, doğal tip (A allel) ile karşılaştırıldığında serum MBL düzeyini azaltıcı etkiye sahiptir. Bu çalışmada bir Türk popülasyonunda ilk defa aterosklerotik kalp hastalığı ile MBL2 gen polimorfizmi arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis is now regarded as a chronic inflammatory disease developing in response to injury in the vessel wall and is characterized by the infiltration of mononuclear lymphocytes into the intima, migration and proliferation of vascular smooth muscle cells, and accumulation of extracellular matrix. Inflammation plays a key role in the development of atherosclerosis, which is caused by interactions between genetic and environmental factors. Mannose binding lectin (MBL) has been well established as an important component of the innateimmune system. The polymorphisms in exon 1 of MBL2, consisting of codon 54 B allele, has major effects in reducing serum MBL levels, compared to the wild type (A allele) at these positions. The present study first time aims to investigate the relation between atherosclerosis and MBL2 gen polymorphism in the Turkish populations.