Diji?tal substraksi?yon anjiyografi? i?le anterior serebral arter ve orta serebral arteri?n morfometrik analizi
Anterior cerebral artery and middle cerebral artery morphometrical analysis with digital substraksion angiography
  1. Tez No: 306140
  2. Yazar: GÜLBİN GÜLERYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN SOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Arteriya serebri mediya ve arteriya serebri anteriyorda birçok anatomikvaryasyon ve şekil görülebilmektedir. Bununla birlikte bu damarlarda yaşa,cinsiyete, anevrizma ve varyasyona göre olabilecek değişiklikler tam olarakbilinmemektedir. Serebral anevrizma oluşumu ile ilgili edinilen bilgiler, tedavidegelişen girişimsel radyolojik yaklaşımlar ve operatif tedavi yöntemleri daha doğruve standardize edilmiş ölçüm değerlerini gerekli kılmaktadır.Bu çalışmanın amacı arteriya serebri mediya ve arteriya serebrianteriyorun çap ve uzunluk ölçümleri ile arteriya karotis internadan ayrılışaçılarını saptamak, bu değerlerde yaşa, cinsiyete, anevrizma veya varyasyonvarlığına göre olabilecek değişiklikleri araştırmaktır.Çalışmamızda Radyoloji kliniğinde Temmuz 2007 ile Ağustos 2011tarihleri arasında yapılmış olan serebral anjiyogramlar retrospektif olarakdeğerlendirilerek, arteriya serebri anteriyor ve arteriya serebri mediyanınmorfometrik analizini yaparak, çap ve uzunluk ölçülerini, internal karotid arterdenayrılış açılarını değerlendirerek, bu değerlerin yaş, cinsiyet, konjenital varyasyonve anevrizma ile ilişkisi araştırılmıştır.Çalışmamızda arteriya serebri mediyanın çapları sağda ortalama 2,25 mm,solda ortalama 2,26 mm, arteriya serebri mediyanın M1 segmentinin ortalamauzunluğu sağda 20,89 mm, solda 21,47 mm, arteriya karotis interna'dan ayrılışaçısı sağda 131 ?, solda 134 ? dir. Arteriya serebri anteriyorun çapı sağda ortalama1,56 mm, solda ortalama 1,65 mm, ortalama uzunluğu sağda 14,30 mm, solda14,34 mm, arteriya karotis internadan ayrılış açısı sağda 67,07 ?, solda 73,96 ?dir.
Özet (Çeviri)
With an increase in the understanding of the formation and treatment ofcerebral aneurysms and an improvement in imaging technology, actualstandardized measurement values for the cerebral arteries are necessary. Themiddle and anterior cerebral artery has an individually varied anatomical type andcourse. Age and sex variability of MCA and ACA have not been completlydefined. The aim was to define the range of normal values of widths, lengths andinternal carotid arteries angles of particular MCA and ACA segments, and defineage and sex variability, relationship between congenital variation and aneursym.In this study, we are retrospectively evaluated cerebral angiography,which has conducted between July 2007 and August 2011 in Radiology Clinic.Anterior and middle cerebral arteries diameter, lengths measurements, carotidartery angles was measured and investigated the values of age, sex variability,relationship between congenital variation and aneursym.We were measured arteria cerebri media diameter on the right side 2,25mm, left side was 2,26 mm, lengths on the right side 20,89 mm on the left side21,47 mm and the angle between a.carotid interna and a.cerebri media wasmeasured 131 on the right and 134 onthe left side. A. cerebri anterior diameter onthe right side 1,56 mm, on the left side 1,65 mm, length on the right side 14,30mm, on the left side 14,34 mm and angle between arteria carotid interna andarteria cerebri media was measured 131 on the right and 134 onthe left side.