Perkütan nefrolitotomi yapılan vakalarda levobupivakainle yapılan torakal paravertebral bloğun postoperatif ağrı ve morfin tüketimi üzerine etkisi
In the cases of underwent percutaneus nephrolithotomy, thoracic paravertebral block pain control performed with levobupivacaine and the investigation of the effects of morphine consumption
  1. Tez No: 306145
  2. Yazar: KORAY AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmamızda perkutan nefrolitotomi uygulanan vakalarda yapılan torakal paravertebral bloğun ağrı kontrolü ve morfin tüketimi üzerine etkilerinin araştırılmasını amaçladık.Bu tez çalışması Sağlık Bakanlığı İEGM İlaç Klinik Araştırmaları Etik Danışma Kurulu-II Başkanlığının 16.09.2010 tarih ve 13 sayılı kararıyla ve hastaların izni alınarak perkütan nefrolitotomi uygulanan ASA I-II risk grubuna giren, 18-60 yaş arası toplam 40 hasta üzerinde yapıldı. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı. GrupI'deki hastalara 10,11,12. torakal vertebra seviyesinden 4 ml % 5 lik levobupivakainle paravertebral blok yapıldı. GrupII'dekilere ise 4ml serum fizyolojik uygulandı. Çalışmamız kontrollü, randomize ve çift kör olarak yürütüldü. Veriler SPSS 14.0 programında değerlendirildi ve istatistiksel analizde Mann Whitney U testi kullanıldı.Tüm hastalara standart genel anestezi uygulandı. İndüksiyon öncesi ve postop 1.,2.,6.,12. ve 24. saatlerdeki kan basınç değerleri, kalp hızı, periferik oksijen satürasyonu takipleri yapıldı.Olguların tümüne postoperatif dönemde HKA cihazı ile iv morfin başlandı. Postoperatif 1.,2.,6.,12. ve 24. saatlerde VAS, Ramsey Sedasyon Skoru, solunum sayısı ve 24 saatlik total morfin tüketimi kaydedildi. Ayrıca bulantı, kusma, bradikardi, hipotansiyon ve hasta memnuniyeti'de kaydedildi.VAS değerleri ve total morfin tüketimi açısından gruplar karşılaştırıldığında Grup I'deki değerler GrupII'ye göre daha düşük bulundu. Gruplar arası farklılık istatistiksel olarak anlamlıydı (p0,05).Sonuç olarak; Perkütan nefrolitotomi uygulanan vakalarda levobupivakainle yapılan torakal paravertebral bloğun, postoperatif iyi bir analjezi sağladığı ve total morfin tüketimini azaltarak hasta memnuniyetini artırdığı kanısına varıldı
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate thoracic paravertebral block on pain control and the effects of morphine consumption in cases of underwent percutaneous nephrolithotmy.This thesis work was performed on 40 patients betwen the ages of 18-60 underwent percutaneous nephrolitotomy entering the risk group with the 13 No decision and dated 16.09.2010 of the Ministery of Health IEGM Pharmaceutial Clinical Research Ethics Advisory Committee Presidency and the consent of the patients.Patients were randomly divided in t two groups. 4 ml of 5 % levobupivacaine paravertebral block from 10, 11, 12 thoracic vertebral level was performed to the patients in Group I. Also, 4 ml of serum was performed physiologically to the patients in Group II. Our study is conducted as controlled, randomized and double-blind. The data was evaluated by SPSS 14.0 program and in staticial analysis the Mann Whitney U test was usedAll patients underwent standard general anesthesia. The follow-up of saturation, heart rate, peripheral oxygen, bload pressure values were done in postoperative 1, 2, 6, 12, 24 hours and before induction. In postoperative 1, 2, 6, 12 and 24 hours VAS, Ramsey Sedation Score, respiratory rate and a 24-hour total morphine consumption were recorded. In addition, naussea, vomiting, bradycardia, hypotension and satisfaction of patients were recorded.Compared to the groups for VAS scores and total morphine consumption, Group I values were lower than that of Group II. Differences between the groups were statistically significant (p0,05).As aresult, in cases of underwent percutaneous nephrolithotomy, it was concluded that levobupivacaine thoracic paravertebral block provided a good postoperative analgesia and by reducing total morphine consumption increased patient satisfaction.