Premenstruel sendromlu kadınlarda COMT geninde valin/metionin polimorfizmi incelenmesi
COMT gene in women premenstrual syndrome polymorphism analysis of valin/methionine
- Tez No: 306177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN CAMUZCUOĞLU, YRD. DOÇ. DR. MEHMET VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve amaç: PMS (Premenstruel Sendrom), menstruel siklusun luteal fazı sırasında ortaya çıkıp, menstruasyonun başlangıcı ile hızla düzelen, yaşamı veya işi etkileyecek şiddetteki somatik, bilişsel (kognitif), duygusal ve davranışsal bozukluklar ile karakterize bir hastalıktır. PMS'de 5-HTTLPR polimorfizmi daha önce çalışılmış olmasına rağmen Katekol-O-metil transferaz (COMT) gen polimorfizminin bu hastalığın etyolojisindeki rolü bilinmemektedir. Bu çalışmada PMS'de genetik etyolojiyi aydınlatmak amaçlanarak COMT geninde Val/Met polimorfizmi çalışılmıştır.Materyal ve metot: Çalışmaya Harran Üniversitesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine ek sistemik hastalığı ve psikiyatrik hastalık öyküsü olmayan 53 PMS'li hasta, 53 sağlıklı kontrol grubu alındı. PMS tanısı için DSM-IV tanı kitabında bulunan kriterler kullanıldı. Tüm olgularda ayrıntılı hikaye ve fizik muayene dışında COMT geninde Val/Met polimorfizm oranları hesaplandı. Yapılan istatistik değerlendirme ile bu parametrenin iki grup arasında karşılaştırılması, premenstruel sendrom ile olan ilişkisi korelasyon analizleri ile değerlendirildi.Bulgular: PMS'li hastaların yaş ortalaması daha yüksekti ancak genetik inceleme yapıldığından bu göz önüne alınmadı. PMS hastaları ve kontrol grubu arasında vücut kitle indeksi, gravida, parite ve infertilite oranları arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). COMT gen polimorfizmi hem fenotipik hem de genotipik olarak her iki grupta benzerdi (p>0,05). PMS alt semptomlarından eklem ağrısı ile düşük enzim aktiviteli COMT geni fenotipi arasında anlamlı ilişki saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Background and aim: PMS (premenstrual syndrome) accrues in the luteal phase of the menstrual cycle and resolves in conjunction with onset of the menstruation which is so serious disease that is characterized with somatic, cognitive, emotional and behavioral disorder that affect daily life and work. Although the 5-HTTLPR polymorphism have been studied, the role of Catechol-O-Methyl Transferase (COMT) gene polymorphism in the etiology of this disease is not known. In this study, to elucidate genetic etiology of PMS, COMT gene Val/Met polymorphism is studied.Material and methods: 53 PMS patients and 53 healthy controls are included into study among the individuals who have not any systemic illness or psychiatric disease and admitted to Obstetrics and Gynecology Clinic of the Harran University. For the diagnosis of PMS, DSM-IV diagnostic criteria are used. COMT gene Val/Met polymorphism rates were calculated for both group in addition to the detailed history and physical examination. Groups were compared with regard to polymorphism rates statistically. Obtained data were compared and correlation analysis performed also between groups statistically.Results: Mean age was greater in the PMS group which was omitted because it does not matter in the genetic analysis. Body mass index, obstetric data and rate of infertility were not significantly different between groups (p>0.05). Both geno- and phenotypically COMT gene polymorphism were not different between groups (p>0.05). Among PMS symptoms musculoskeletal pain was significantly higher in the PMS group (p 0.05).