Akciğer kanserlerinde MDBT ile kantitatif first-pass perfüzyonun değerlendirilmesi
Quantitative evaluation of first pass perfusion in lung cancers with multidetector computed tomography
  1. Tez No: 306216
  2. Yazar: İSMAİL OKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER BAYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada first-pass perfüzyon BT parametreleri kullanılarak, akciğer kanserlerinin histopatolojik tiplerine, lokalizasyonlarına ve solid ve nekrotik özelliklerine göre ayırtedilebilmesi amaçlanmıştır.Çalışmamız sitolojik ve/veya histopatolojik değerlendirilmeler sonucunda akciğer kanser tanısı almış 38 erkek, 6 bayan olmak üzere toplam 44 hasta üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya daha önceden radyoterapi ve kemoterapi tedavisi almamış hastalar dahil edildi.Hastalarda öncelikle scout ve standart kontrastsız görüntüler elde edilmiştir. Elde edilen görüntülerden kitleyi içerecek şekilde kesitler belirlenmiş olup çekim işlemi perfüzyon BT protokolune uygun şekilde gerçekleştirildi. Elde olunan görüntüler Vitrea çalışma istasyonuna aktarıldıktan sonra renkli perfüzyon haritaları çıkarıldı. Kesit görüntülerdeki kitlelerin mümkün olduğunca nekrotik, kistik alanlarından kaçınılarak solid kesimlerinden 3 farklı lokalizasyonda ROI yerleştirilerek perfüzyon parametre ölçümleri yapıldı. Elde edilen BV, BF, TTP, MTT perfüzyon parametreleri kaydedildi.Çalışmamızda periferik yerleşimli akciğer kanserlerinde histopatolojik tanılarından bağımsız olarak BV, BF ve MTT değerlerinde santral yerleşimli akciğer kitlelerine göre yüksek bulunmuştur. Periferik yerleşimli akciğer kanserlerinde ortalama perfüzyon parametreleri sırasıyla BV: 9,62±2,3, BF: 60,05±15,49, MTT: 13,56±3,91 olarak ölçüldü. Santral yerleşimli akciğer kanserlerinde ise BV: 5,65±2,96, BF: 30,45± 11,25, MTT: 10,13±3,01 olarak ölçüldü. Çalışmamızda ayrıca solid akciğer kanserlerinde BV ve BF perfüzyon BT parametreleri, nekrotik akciğer kanserlerine göre daha yüksek olarak saptandı. Solid akciğer kanserlerinde ortalama BV: 7.03±3.51, BF: 40.51±18.52 ölçülmüş olup nekrotik akciğer kanserlerinde BV: 5.40±2.32 BF: 29.23±11.72 olarak ölçüldü.Çalışmamızda elde edilen veriler doğrultusunda First-pass perfüzyon BT' nin akciğer kanserlerinde tümör perfüzyonunun non invaziv olarak değerlendirilmesi, tümör anjiogenezi hakkında değerli bilgiler vermektedir. Periferik ve solid akciğer kanserlerinin, antianjiogenetik ilaçlardan, radyoterapi ve kemoterapi gibi tedavilerden santral yerleşimli ve nekrotik akciğer kanserlerine kıyasla daha fazla fayda göreceği ve tedavilerin etkinliğinin değerlendirilmesinde perfüzyon BT'nin ilerde daha fazla rol oynayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to differentiate lung cancers in terms of histologic types, localizations, solidarity and necrotic features using the first-pass perfusion CT parameters.Our study consisted of 44 patients (38 male and 6 female) who were diagnosed as lung cancer due to cytological and/or histopathological evaluations. The patients without a history of radiotherapy and chemotherapy were involved in the study.The CT images included scout and standard unenhanced images. The slices were determined so as to include the mass-consolidation area, and the dynamic study was performed with respect to perfusion CT protocols. The images were transformed to a workstation followed by color perfusion mapping. The perfusion parameter measurements were performed by placing ROI on 3 different locations of the mass, avoiding the necrotic and cystic areas as possible. The BV, BF, TTP and MTT perfusion parameters were recorded.Our study demonstrated that BF, BV and MTT values were higher in peripheral lung cancers in comparison to centrally located lung masses regardless of histopathological diagnoses. The mean perfusion parameters in peripheral lung cancers were measured as BV: 9,62±2,3, BF: 60,05±15,49, MTT: 13,56±3,91, respectively and BV: 5,65±2,96, BF: 30,45± 11,25, MTT: 10,13±3,01 in centrally located lung cancers. Also, in solid lung cancers BV and BF perfusion CT parameters were detected higher than the necrotic lung cancers. The mean BV in solid lung cancers was 7.03±3.51 and the mean BF was 40.51±18.52 whereas BV: 5.40±2.32 and BF: 29.23±11.72 in necrotic lung cancers.In conclusion, first-pass perfusion CT offered valuable information about non-invasive evaluation of tumor perfusion in lung cancers and tumor angiogenesis. We conclude that peripheral and solid lung cancers may benefit from treatments like anti-angiogenetic drugs, radiotherapy and chemotherapy more than centrally located and necrotic lung cancers. It seems that perfusion CT may play a greater role in the evaluation of the effectiveness of these treatments.