Behçet hastalığı tanısı alan olgularda vertebral arterin doppler USG ve MR anjiogafi ile birlikte değerlendirilmesi
Vertebral artery evaluation with doppler ultrasound and MR angiography of whom patients diagnosed with behcet's disease
  1. Tez No: 306217
  2. Yazar: SEVGİ DEMİRÖZ TAŞOLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışmamızda Behçet hastalarında vaskülitik zeminde gelişebilecek olası vertebral arter tutulumunun doppler ultrasonografi ve magnetik rezonans anjiyografi iledeğerlendirilmesi amaçlandı.Yöntem: Çalışmaya 45 behçet hastası (27 kadın, 18 erkek, yaş ortalamaları 37,5 ± 8,1)ve 29 sağlıklı birey (18 kadın, 11 erkek, yaş ortalaması 35,4 ± 5,9) alındı. Hastalarnörolojik tutulumu olmayan (grup 1) ve nörolojik tutulumu olan (grup 2) Behçet hastaları ve sağlıklı kontrol grubu (grup 3) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Tüm hastalaravertebral arter renkli doppler ultrasonografi ve magnetik rezonans anjiografi tetkikleri yapıldı. Doppler hemodinamik parametreleri değerlendirildi.Bulgular: Grup 1 ile grup 2 karşılaştırıldığında, sol vertebral arter pik sistolik hız (PSV) / end distolik hız (EDV) ve rezistif indeks sol (RI) grup 2 hastalarında yüksek saptanmış olup iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardı. Grup 2 ile grup 3 karşılaştırıldığında, sağ vertebral arter (VA) PSV, EDV, kan akım hacmi (VF), sol VA PSV, EDV, total VF, sağ ve sol ortalama hız (MV) grup 2 hastalarında düşük iken, solVA RI, PSV/EDV yüksek olup iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardı. Grup 1 ile grup 3 karşılaştırıldığında, sağ VA PSV ve EDV, VF, sol VA PSV,EDV, total VF grup 1 hastalarında düşük olup, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardı. Üç grup arasında sağ VA PSV/EDV, RI, pulsatilite indeksi (PI)sol VA MV açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.Sonuç: Behçet hastalarında vertebral arterde saptadığımız hemodinamik değişiklikler ve VF değerlerindeki farklılıkların, VA'nın inflamatuar vaskülit zemininde gelişen subklinik tutulumuna bağlı olabileceğini düşünmekteyiz. Bunun da hastalığın prognozunun belirlenmesinde ve baş dönmesi gibi nörolojik semptomu olan Behçet hastalarında tedaviyi yönlendirmeye de katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to evaluate vertebral artery involvement with doppler ultrasound and magnetic resonance angiography developed possibly on the vasculiticground in patients with Behcet's disease.Method: 45 Behçet patients (27 female, 18 male, mean age 37.5 ± 8.1) and 29 healthy individuals (18 females, 11 males, mean age 35.4 ± 5.9) were included in the study.Patients were divided into three groups; Behcet's patients without neurologic involvement (group 1) and Behcet's patients with neurological involvement (group 2)and healthy control group (group 3). Vertebral artery color doppler ultrasound and magnetic resonance angiography were performed to all patients. Doppler hemodynamicparameters were evaluated.Result: When group 1 and group 2 compared, the left vertebral artery peak systolic velocity (PSV) / end diastolic velocity (EDV) and resistive index on the left (RI) were higher in group 2 patients and a statistically significant difference found between the two groups. When group 2 and 3 compared; while the right vertebral artery (VA) PSV, EDV, blood flow volume (VF), the left VA PSV, EDV, total VF, right and left mean velocity (MV) were lower in group 2 patients, the left VA RI, PSV/EDV were higher and a statistically significant difference demonstrated between the two groups. When group 1 and group 3 compared, right VA PSV and EDV, VF, left VA PSV, EDV, total VF was lower in group 1 patients and there was a statistically significant difference between the two groups. Among the three groups, there was a statistically significant difference in terms of the right VA PSV / EDV, RI, pulsatility index (PI) in the left VA MV.Conclusion: We think that the hemodynamic changes on vertebral artery and the differences in levels of VF may have developed due to the subclinical involvement ofVA on the ground of inflammatory vasculitis in Behcet's patients. We think these findings will help in determining the prognosis of this disease and in guiding therapy inpatients with Behcet's and who have neurologic symptoms such as dizziness.