Koroner arter hastalarında propofol ile propofol/ketamin indüksiyonunun hemodinami ve EKG değişiklikleri üzerine etkisi
The effect of propofol and propofol/ketamine induction on hemodynamics and electrocardiography in patients having coronary arterial diseases
- Tez No: 306219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAY ERDİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve Amaç: KABG cerrahisi uygulanacak olguların anestezi indüksiyonunda kardiyovasküler stabilitenin sağlanması için anestezik ajanın seçimi önemlidir. KAH'ı olan olguların perioperatif dönemde aritmiye eğilimleri vardır. KAH'da ketamin ve propofolün arteriyel basınç ve KH üzerindeki zıt etkileri yerleşmiş bir kardiyak stabilite sağladığından ayrı ayrı kullanımından ziyade bir arada kullanımları üstün olabilir. Çalışmamızın amacı KAH'ı olan olgularda ketamin-propofol kombinasyonunun hemodinamik yanıta ve EKG değişikliklerine etkisini araştırmaktır.Yöntem: Hastalar propofol (Grup P, n=32) ve ketamin-propofol (Grup KP n=31) olarak iki gruba ayrıldı. Grup P'de propofol 20 mL'lik enjektörde 10 mg/mL, Grup KP'de ise ketamin ve propofol kombinasyonu ( konsantrasyonları 10 mg/mL ketamin, propofol 10 mg/mL) hazırlandı. Her iki gruba da ilaçlar iv 2 mg/kg yapıldı. Ardından 3-5 mcg/kg iv fentanil ve 0,1 mg/kg iv vekuronyum bromür yapıldı. Hastanın akciğerleri hastanın tam kas gevşemesi sağlanana kadar %100 O2'le maskelenerek manuel olarak havalandırıldı.EKG kayıtları anestezi indüksiyonundan önce (Bazal,T0), propofol veya ketamin-propofol injeksiyon başlangıcından 2 dk sonra (T1), entübasyondan önce (T2), entübasyondan 30 sn (T3), 1 dk (T4) ve 5 dk(T5) sonra kaydedildi.Bulgular: Olgular yaş, kilo, boy, cinsiyet yönünden benzerdi. Gruplar arası değerlendirmede KH, SAB, DAB, OAB QTc intervali ve Tp intervali değerleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05).Grup içi değerlendirmede her iki grubun SAB, DAB, OAB değerleri giriş değerine göre anlamlı olarak azalmıştı (p0.05). Her iki grupta entübasyon sonrası tüm dönemlerde QTc intervali anlamlı olarak artmıştı (p0.05).Sonuç: Ketaminin-propofolle kombinasyonu QTc intervalini indüksiyondan sonra değiştirmezken, entübasyondan sonra propofole benzer olarak uzatmıştır. Ancak tüm dönemlerde Tp intervalinde değişiklik olmaması ve entübasyona hemodinamik yanıtın baskılanması nedeniyle anestezi indüksiyonunda bu kombinasyonun güvenle kullanılabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The selection of the anaesthetic agent for anasesthesia induction to maintain cardiovascular stability in patients undergoing a coronary artery surgery is important. The patients with coronary artery diseases have a tendency to arhythmia in perioperative period. As the adverse effects of ketamine and propofol on heart rate and arterial pressure maintain a fixed cardiac stability, their combinational use may be more effective than their separate use, in the patients with coronary artery. The aim of our study is to search the effects of combination of propofol and ketamine on the hemodynamic response and ECG alterations in patients with coronary artery diseases.Material-Method: The patients were separated into two groups as propofol (Group P n=31) group and ketamine-propofol (Group KP n=32) group. In the propofol group, 10 mg/mL was prepared in 20 mL syringe and in the ketamine-propofol group ketamine and propofol combination was prepared (concentrations: 10 mg/ml ketamine and 10 mg/mL propofol). The agents were used in 2 mg/kg for both groups. Then, 3-5 mcg/kg iv fentanyl and 0,1 mg/kg iv vecuronium bromine was performed. The patient?s lungs were manually oxygenised by facial mask with O2 100 % until full muscle relaxation. ECG records were recorded before anaesthesia induction (T0), 2 minute after ketamine propofol injection (T1), before intubation (T2), 30 seconds after intubation (T3), 1 minute after intubation (T4), and 5 minutes after intubation (T5).Results: Patients were similar in age, weight, height, and gender. There was no statistically difference in terms of heart rate, SAP, DAP, MAP, QT interval and Tp interval values between groups (p>0.05).Within the group evaluation, the SAP, DAP, MAP values significantly decreased compared with their first values (p0.05). The QTc interval significantly increased in all periods after intubation for both groups (p0.05).Conclusion: While the ketamine-propofol combination has no effect on QTc interval after induction, it has prolonged the QTc interval like propofol. However, as there was no alteration in the Tp interval in all periods and the hemodynamic response to intubation was repressed, we are of the opinion that this combination can be used in the anasesthesia induction safely.