Diabetli ratlarda zeytin yaprağı ekstresinin etkilerinin incelenmesi
Investigating the effects of the extracts of olive leaves in diabetic rats
  1. Tez No: 306265
  2. Yazar: AHMET GÖKHAN AĞGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE GÜLABOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Diyabetes Mellitus (DM), mutlak ya da bağıl insülin eksikliği veya insülin direnci nedeniyle ortaya çıkan ve karbonhidrat, lipid ve protein metabolizması bozukluğu ile karakterize, endokrin ve metabolik bir hastalıktır. Zeytin dünyanın çeşitli bölgelerinde yaygın olarak bulunan uzun ömürlü bir ağaçtır. Zeytin yaprağının (Olea europaea L.) geleneksel antidiyabetik ve antihipertansif bitkisel bir ilaç olduğu ileri sürülmektedir.Çalışmamızda deney materyali olarak Doğu Karadeniz Bölgesindeki Artvin ilinin, Yusufeli ilçesinden topladığımız zeytin yapraklarını kullandık. Olea europaea L. yapraklarının etil alkoldeki ektresinin streptozotocin ile indüklenen diyabetik ve normal ratlardaki antidiabetik etkileri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Diabetus mellitus is a disease that is caused brought about because of relative insulin deficiency and resistance to insulin. In addition to this, it is endocrin and metabolic disorder charecterized with carbonhydrate, lipid and protein metabolism. Olive is a long-lived and a very common tree all over the world. It is claimed that leaves of the olive is a traditional herbal drug for diabet and hypertension.In our study, we are used olive leaves of Artvin city Yusufeli town in Eastern Black Sea Region as experiment material. Antidiabetic effects of extracts of Olea europaea L. Leaves in ethanol were investigated in control group rats and diabetic rats that induced with streptocozin.