Değişik ışıklandırma programı ve yerleşim sıklığının broylerlerde performans ve bazı stres parametreleri üzerine etkisi
The effect of different photoperiod and stocking density on performance and some stress parameters in broilers
- Tez No: 306295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM LAÇİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, farklı aydınlatma programı ve yerleşim yoğunluğunun besi performansı, kesim ve karkas özellikleri ile bazı stres parametreleri [Heterofil-Lenfosit oranı (H/L), Tonik İmmobilite testi (Tİ), Yürüme Skoru (GS)] ve Tibial Dischondroplasia (TD) üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Denemede ticari bir kuluçkahaneden elde edilmiş 480 adet bir günlük erkek civciv (Ross 308) kullanılmıştır. Civcivlere üç farklı aydınlatma programının [Sürekli Aydınlatma (SR): 24 saat aydınlık; Sabit Aydınlatma (SB): 16 saat aydınlık, 8 saat karanlık; Kesikli Aydınlatma (KS): 4 saat aydınlık, 2 saat karanlık] uygulandığı farklı bölmelere yerleştirilmiştir. Her bir aydınlatma grubu kendi içerisinde iki ayrı yerleşim yoğunluğunda [Normal Yerleşim Yoğunluğu (NY): 12 broyler/m2, Yüksek Yerleşim Yoğunluğu (YY): 20 broyler/m2] beşer tekrar olacak şekilde deneme düzeni oluşturulmuştur. Deneme 42 gün sürdürülmüştür.Deneme sonu canlı ağırlık, kümülatif canlı ağırlık artışı, günlük yem tüketimi, kümülatif yem tüketimi, kümülatif yemden yararlanma oranı ve yaşama gücü değerleri SR grubunda NY ve YY sıklığında sırasıyla 2530-2408 g, 2389-2267 g, 209-208 g, 4339-4180 g, 1.81-1.84 ve % 100-95 olarak, SB grubunda NY ve YY sıklığında aynı sırayla 2394-2374 g, 2250-2233 g, 202-210 g, 4117-4173 g, 1.83-1.87 ve % 96.70-99.00, KS grubunda ise NY ve YY sıklığında sırasıyla 2405-2393 g, 2264-2250 g, 197-216 g, 4091-4193 g, 1.81-1.86 ve % 96.70-95.00 olarak belirlenmiştir. Aydınlatma ve yerleşim sıklığının canlı ağırlıklar üzerine etkisi önemli (P0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out for the purpose of investigating the effects of different photoperiod and stocking density on fattening, slaughtering and carcass traits and some stress parameters as [Heterophil?Lymphocyte Ratio (H/L), Tonic Immobility duration (TI), Gait Score (GS)] and Tibial Dyschondroplasia (TD). Throughout the experiment, 480 day-old male chicks (Ross 308) that are obtained from a commercial hatchery were used. The chicks were placed in different partitions which three different photoperiod [Continuous lighting (CSL): 24 hour light; Constant lighting (CTL): 16 hour light, 8 hour dark; Intermittent lighting (IL): 4 hour light, 2 hour dark] were applied. Each photoperiod group has formed a experiment order with five replicates at two different stocking densities; [Normal stocking Density (ND): 12 broiler/m2, High stocking Density (HD): 20 broiler/m2]. The experiment has been carried on for 42 days.At the end of the experiment, the live weight, cumulative live weight, daily feed consumption, cumulative feed consumption, cumulative feed efficiency and livability values were determined to be 2530-2408 g, 2389-2267 g, 209-208 g, 4339-4180 g, 1.81-1.84 and %100-95 for CSL group ND and HD, 2394-2374 g, 2250-2233 g, 202-210 g, 4117-4173 g, 1.83-1.87 and %96.70-99.00 for CTL group ND and HD and 2405-2393 g, 2264-2250 g, 197-216 g, 4091-4193 g, 1.81-1.86 % 96.70-95.00 for IL group ND and HD. It has been ascertained that the differences among live weight affected by photoperiod and stocking density are significant (P0.05).