Koroner arter cerrahisi geçiren hastalarda anestezi indüksiyonunda ve sternotomi sırasında uygulanan Esmolol'ün QT ve QTC süresine ve stres hormonları üzerine etkileri
The effects of Esmolol on the QTand QTC interval and stress hormones applied during induction of anesthesia and sternotomy in patients undergoing coronary artery bypass graft surgery
- Tez No: 306318
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ALKIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Beta-adrenerjik reseptör blokerleri, anestezi inüksiyonuna, trakeal entübasyona ve cerrahi strese sempatomimetik yanıtı azaltmak için başarıyla kullanılmaktadırlar. Elektrokardiyografide (EKG) QT ve QTc ise kolay elde edilebilir, ucuz ve noninvaziv bir parametre olup ventriküler taşikardi ve fibrilasyon gibi ölümcül aritmiler yönünden bir gösterge olabilir. Çalısmamızda, koroner arter bypass cerrahisi (KABC) operasyonu planlanan olgularda, esmolol kullanımının hemodinamik değişkenler, EKG' de QT, QTc ve katekolaminler üzerine etkisini araştırmayı amaçladık.51 hasta prospektif randomize olarak plasebo ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrıldı. Anestezi indüksiyonu öncesinde 0.5 mg/kg bolus esmololü takiben 100 mcg/kg/dk esmolol infüzyonu başlanırken kontrol grubunda (Grup K) serum fizyolojik uygulandı. Tüm hastalara indüksiyon sırasında etomidat 0.3 mg/kg ve fentanil 5 mcg/kg verildi. Olguların indüksiyon öncesi (T0), çalışma ilaçlarının infüzyonunun 5 dakika sonrası (T1), veküronyum verilmesinin 3 dakika sonrası (T2), entübasyondan 1 dakika (T3) ve 5 dakika sonrası (T4) , sternotomi öncesi (T5), sternotomiden 5 dakika sonrası (T6) kalp atım hızı, sistolik kan basıncı (SKB), diyastolik kan basıncı (DKB), ortalama kan basıncı (OKB), periferik oksijen satürasyonu (SpO2) değerleri kaydedildi.Gruplar arasında yas, cinsiyet, vücut kitle indeksi, cerrahi ve anestezi süreleri, katekolamin seviyeleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmazken, esmolol grubunda sistolik kan basıncı (SKB), ortalama kan basıncı (OKB), diyastolik kan basıncı (DKB) ve kalp atım hızı kontrol grubuna göre düşük olup istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
Beta-adrenergic blocking agents have been used successfully to attenuate the sympathomimetic responses to induction of anaesthesia, tracheal intubation and surgical stress. QT interval and QTc in electrocardiography (ECG) is an easily available, cheap and noninvazive parameter and may be an indicator by means of fatal arrhythmias such as ventricular tachycardia and fibrillation. In our study, we aimed to investigate the effect of Esmolol use on hemodynamic variables, catecholamines and QT, QTc in ECG in the CABG patients.Fifty one patients were prospectively randomised to either a plasebo group or the esmolol group. Esmolol was administered as a bolus 0.5 mg/kg, followed by an infusion at 100 mcg/kg/min. Salin was given to plasebo group. All patients received etomidate 0.3 mg/kg and fentanyl 5 mcg/kg. Hemodynamic data, oxygen saturation (SpO2) values of the cases were monitored and recorded at determined times. The ECG was recorded prior to induction of anaesthesia (T0), 5 min following the start of drug infusions (T1), 3 min following vecuronium (T2), 1 min (T3) and 5 min (T4) after intubation, before sternotomy (T5) and 5 min after sternotomy (T6).No significant difference was observed by means of age, sex, body mass index, surgery and anaesthesia times, catecholamine values between the groups; however systolic pressure, diastolic pressure, mean arterial pressure, heart rate were lower in the esmolol group compared to the control group and there were significant differences between them. In the esmolol group, QTc interval was significantly shorter at T1-T6 compared to the control group (p < 0.05).In conclusion, QTc interval increased following tracheal intubation during induction of anaesthesia using etomidate and fentanyl. Esmolol infusion of attenuated the QTc interval prolongation associated with tracheal intubation and surgical stress. It provided a better hemodynamic stabilization.