Kahramanmaraş ve Gaziantep ilinde faaliyet gösteren imalat işletmelerinin ileri üretim teknolojileri kullanım potansiyeli ve işletme performansına etkisi üzerine bir araştırma
A research on the use of advanced manufacturing technologies of manufacturing companies in Kahramanmaraş and Gaziantep: Effects to business performance
- Tez No: 306375
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUSRET GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma tekstil, gıda, inşaat, metal, makine, yedek parça, mobilya, plastik sektörlerinde faaliyet gösteren imalat işletmelerini kapsamaktadır. Çalışmada Kahramanmaraş ve Gaziantep üretim işletmelerinin ileri imalat teknolojilerini (AMT) kullanım potansiyellerini ortaya koymak ve AMT kullanımının işletme performansına nasıl etkilerinin olduğunu ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. Buradan hareketle ilk aşamada literatür taramasına yer verilmiştir. Literatür taraması ışığında hazırlanan bir anket Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde faaliyet göstermekte olan imalat işletmelerinden rastgele seçim metodu ile belirlenmiş işletmelere uygulanmış ve anket uygulanmadan anketin öntesti yapılmıştır. Geri dönüş oranlarının yüksek olması için işletmelerle bizzat görüşme yoluna gidilmiştir. Anketin uygulanmasından sonra elde edilen veriler analiz edilerek işletme performansına dair birtakım sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research covers manufacturing organizations which operate in textile, food, metal, plastic, furniture, machinery, spare part and construction sectors and the purpose is to demonstrate the potential use of Advanced Manufacturing Technology (AMT) for manufacturing companies in Kahramanmaraş and Gaziantep and to find out how the use of AMT effect business performance. With this aim a detailed literature review is included. By envolving the data acquired from the literature a randomly selected sample is identified with the aim of applying a questionnaire on manufacturing companies of Kahramanmaraş and Gaziantep. Also a pre-test is applied before performing the questionnaire. In order to acquire a high return ratio interviews are performed face to face with the enterprises. Data is analyzed after application of the questionnaire and some results about business performance are obtained.