The possibility and limit of liberal middle power policies: The case of Turkish foreign policy toward the Middle East during the AKP Period
Liberal orta güç politikalarının olasılığı ve sınırı: AKP Döneminde Ortadoğu?ya yönelik Türk dış politikası
- Tez No: 306402
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 393
Özet
Bu tezin ana amacı, Soğuk Savaş sisteminin çöküşünden sonra Türk dış politikası davranışlarında meydana gelen değişimi anlamaktır. Bu sebeple, Türkiye'nin liberal dış politikalara dayalı orta güç kimliğini niçin ve nasıl inşa ettiği sorusu bu tezin araştırma konusunu teşkil edecektir. Bu tez, iki ana konuyu incelemektedir. Birincisi, 2005'ten 2010'a AKP'nin liberalizme dayalı orta güç politikalarıdır. Bu tezde, liberalizme dayalı orta güç politikaları, fonksiyonel diplomasi, arabuluculuk, niche diplomasi, ortak diplomasi ve norm yayma politikalarının yürütülmesi olarak tanımlandı. Ortadoğu'ya yönelik Türkiye'nin liberal orta güç politikasının bu olgun döneminin bütün etkilerini inceleyebilmek için devlet politikalarının inşa sürecini anlamak mecburiyetindeyiz. Bu ise, tezin ikinci konusunu teşkil edecektir. Bu amaçla, Türkiye'nin devlet kimliğindeki değişim ve devamlılıklar dikkate alınacaktır. Devlet kimliği, uluslararası ve bölgesel şartlar, normlardaki değişimler, devletin öz algısı ve ötekilerin algıları tarafından inşa edilir. Bu tezde uluslararası alanda Türkiye'nin kendisini orta güç olarak görmesine yol veren iki safha analiz edilecektir. İlk safha, Soğuk Savaş sonrası Ortadoğu politikalarında tarihî ve kültürel ilişkileri önplana çıkaran?alternatif perspektifler?dir. Turgut Özal, Necmettin Erbakan ve İsmail Cem bu alternatif perspektifleri savundular. Hükümetlerin farklı mevkilerinde görev yapmış olsalar da sahip oldukları bu fikir, Türk dış politikasını dönüşmeye sevk etti. İkinci safhayı ise, AKP hükümetinin 2005'e kadarki tecrübe ve tasarıları oluşturur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this dissertation is to understand the change of Turkish state identity related to foreign policy behaviors after the collapse of the Cold War structure. The research question of this dissertation is why and how Turkey has constructed middle power identity, which is based on liberal foreign policies. This dissertation examines two main purposes. First purpose is to analyze AKP?s liberalism based middle power policies from 2005 to 2010 toward the Middle East. In this dissertation, the liberal policies based on middle power are defined as implementing functional diplomacy, mediation role, niche diplomacy, coalition diplomacy, and norm diffusion. Second purpose is to understand the process of how the state constructs its policies. To that end, this dissertation takes notice of state identity, which is constructed by changes of circumstances, norms, state self-perception, and the perceptions of others. This dissertation assumes that the concept of middle power is one of Turkey?s state identities in the area of foreign policy. Turkey?s middle power behaviors make Turkey consciously aware of its middle power status. This dissertation analyzes the existence of two steps that are pathways for Turkey to understand itself as a liberal middle power in the international arena. The first step is to analyze the policies of Özal, Erbakan and Cem. The second step is to examine AKP?s foreign policy experiences and ideas, especially the ideas of Ahmet Davutoğlu.