The analysis of Turkish Public Workfare Programme as a social assistance tool from a comparative perspective
Sosyal yardım aracı olarak Türkiye'deki Toplum Yararına Programların karşılaştırmalı perspektif üzerinden analizi
  1. Tez No: 589449
  2. Yazar: YILMA HALİS DÖRTLEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE İDİL AYBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tezde Toplum Yararına Programların genel tasarım ve uygulamaları incelendi. Programlar emek yoğun projeler yoluyla istihdamı artırmak ve ekonomik ve sosyal zorlukları azaltmak amacıyla uygulanan birer araçtır. Tez boyunca, Toplum Yararına Programların iki ana amacı olan yapısal işsizlik mücadele ve yoksulluğu azaltma konuları özellikle belirtildi ve tartışıldı. Seçilmiş ülke örnekleri yoluyla Toplum Yararına Programların muhtemel sorunları ve etkinliğini artırmak amacıyla alınan önlemler ortaya konulmaya çalışıldı. Tezde ayrıca Türkiye'deki Toplum Yararına Programlar da uygulama ve etkinlik bağlamında incelendi. Alan araştırması yoluyla Türkiye'deki Toplum Yararına Programlar hakkında değerlendirme yapıldı ve genel hususların uygulamadaki işleyişine ortaya konuldu. Son olarak, Türkiye'deki Toplum Yararına Programların etkinliğinin artırılması amacıyla bazı önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
This thesis examined the general design and implementation features of Public Work Programmes that are used as a tool to generate employment through labor-intensive projects and mitigate economic and social difficulties. Along the thesis two main objectives of Public Work Programme i.e. tackling structural unemployment and poverty alleviation were particularly highlighted and discussed. Through the selected country examples, it was revealed the possible issues and the measures to be taken for improving the effectiveness of Public Work Programme. In this thesis, Turkish Public Work Programme was also examined in terms of its implementation and effectiveness. Through the field study an assessment of Turkish Public Work Programme has been executed and the main functioning subject in the implementation process has been revealed. Finally, some suggestions have been proposed in order to increase the effectiveness of Turkish Public Work Programmes.