Mâtürîdî'nin bilgi kuramında vahiy
Revelation in the knowledge theory of Maturidi
  1. Tez No: 306430
  2. Yazar: CEM DOĞANBAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT SERDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Mâtürîdî, ?Kelamî Epistemoloji?yi, sistematik bir biçimde ortaya koyan önemli bir düşünce adamıdır. İslam kültür ve medeniyetinin önemli bir bölümünü etkilemiş olan Mâtürîdî'nin, bilgi sistematiği içerisinde vahyi, nereye konumlandırdığının gün yüzüne çıkarılarak anlaşılmasını sağlamak, bu çalışmamızın hedefini oluşturmuştur.İnsan bilgisinin büyük bir bölümünün kaynağı olan haber, insanın varlığı ve yaşamının devamlılığı açısından aklî bir zorunluluktur. Haberin bilgi kaynağı olduğunu, aklî zorunluluk olarak ortaya koyan Mâtürîdî, peygamberin haberini de kesin bilgi veren bir haber türü olarak sayar. Çünkü ona göre peygamberin doğruluğunun belgesi apaçık ortadadır ve Allah'ın ayetleriyle pekiştirilmiştir. Doğruluğu, peygamberin haberinden daha kesin olan bir başka haber düşünülemez. Dolayısıyla bu kimselerin haberlerine inanmak insana huzur verirken onu inkâr eden kimse, kibir ve inatçılığa saplanıp kalmış bir zavallı konumundadır.Akıl, tek başına her nesnenin bilgisini elde etme yeteneğiyle yaratılmadığı için, insanları sadece duyusal ve aklî bilgileriyle baş başa bırakmayıp, elçi görevlendirip ona vahiy göndererek Allah'ın insanlara lütufta bulunması, O'nun hakîm oluşunun bir gereği ve rahmetinin bir sonucudur.Onun bilgi sisteminde, ?vahiy kaynaklı bilgi? genel geçerliği olan, varlığın her alanının -özellikle dinin- bilinmesinde asıl olan, bir kaynak niteliğindedir. Dolayısıyla vahiy, duyuların ve aklın kullanımıyla sınırlı sayılabilecek bir alanda bilgi üretmek zorunda kalan insana belki de hayal edilemeyecek genişlikte ve yepyeni birçok alanda bilgi edinme imkanı tanıyarak ufkunu ve özgürlük alanını genişletmiş olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Maturidi is a particular philosophic scholar who systematically handled the theological epistemology. For this reason, the main goal of this thesis is to explain and reveal where Maturidi, who impacted great part of Islamic culture and civilization, put the revelation in the system of knowledge.As the source of main part of the human knowledge, news is a rational necessity for the point of view of the presence of human being and continuity of his life. Maturidi who put forth that the news is a source of knowledge as a rational necessity considered that the words of the Prophet are also a kind of news of decisive information source. Because Maturidi says that the Prophet?s truth was testified by the clear testimonies and supported the verses of God. It cannot be imagine that there can be news whose truth is decisive than the words of the Prophet. For this reason, believing the news of such prophets gives the people peace on the one hand, denying it sweeps the unbelievers to the position of a miserable fellow who sunk in the marsh of arrogance and willfulness, on the other.The fact that God graced the revelation through prophets for people, not leaving the mankind to their fate with their sensual and rational knowledge, since the reason was not created alone so as to get all the information of each thing, is a result of necessity of his being justice and wisdom, and his merciful.According to the epistemology of Maturidi, ?the knowledge of revelation-origin? is a kind of source having universal consent, and a main base for whole aspects of the existence ?especially, of the religion. Consequently the revelation let the human widen his horizon and land of freedom, providing to get quite new knowledge in unimaginable size and in various fields for him who has to produce the knowledge in a presumably limited area with using only the ration and sense.