Viktoriya Tokareva'nın öykülerinde metropol yaşamındaki insanın güncel kaygıları
In the short stories of V. S. Tokareva, actual worries of metropolitan people
- Tez No: 306433
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REYHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sovyet dönemini yaşamış yaşlı kuşağı temsil eden V. S. Tokareva, Rus Edebiyatı Kadın Nesri'nde isminden sıkça söz ettiren kısa öykü yazarlığının yanında, senaryo yazarı kimliğiyle de 20. yüzyıl Rus Edebiyatında kendine önemli bir yer edinmiştir. Eserlerinde yalnızca günümüz insanını anlatmakla kalmayıp Sovyet dönemine de sıkça değinen yazar, öykülerinde gerçek yaşamdan tanıdık yüzlere yer verir. Metropol insanının güncel kaygılarını, üzüntülerini, arayışlarını olabildiğince gerçek çizgilerle yansıtır. V. Tokareva'nın ilk öyküsünün ortaya çıkışı Kruşçev'le başlayan çözülme dönemi ve onu takip eden 20 yıllık durgunluk sürecine denk gelir.Tokareva, öykülerinde kenti ve kentli insanın yaşayışını, kaygılarını, mutluluğu arayışlarını irdeler. Yarattığı figürlerin psikolojilerini bir kadın gözüyle yansıtır. Nitekim öykülerindeki figürlerin psikolojik dünyalarını ele alışıyla Çehov'la özdeşleştirilen yazarın ismi, Çağdaş Rus Edebiyatı psikolojik öykü yazımında ilk sıralardadır. Bunun yanında yazar, öykülerindeki çizgisiyle 90'larda popülerleşmeye başlayan L. Petruşevskaya, T. Tolstaya, L. Ulitskaya gibi kadın yazarlar arasında yer alarak Rus Edebiyatında yeni bir akımın doğuşuna öncülük eden isimler arasına girmiştir. Viktoriya Tokareva, ?Rus Sinema Festivali? ödülüne sahiptir. (1998). Hala Moskova'da yaşamakta ve edebi çalışmalarına devam etmektedir. Eserlerindeki tutumuyla Rus edebiyatında kendini 70'lerde göstermeye başlayan ?Yeni Dalga? [????? ?????- Novaya Volna] akımında yer alan ?Kadın Nesri?nin [??????? ?????- Jenskaya proza] önemli temsilcilerinden biridir.
Özet (Çeviri)
V. S. Tokareva, who represents the old generation who had lived the soviet period, besides being a well-known short story writer in women prose of Russian Literature, takes her place in 20th century Russian literature as a writer of scenery. In her pieces, she not only narrates modern people, but also refers to Soviet Period frequently and in her short stories she gives place to familiar faces from the real life. She reflects the actual worries of metropolitan people and their seeking in real like modes as much as possible. V.S. Tokareva?s first short story?s arising correspond to the softening period which starts with Kruschev and the fallowing 20 years of stagnation.Tokareva examines urban life, the life style of urban people, their seeking happiness and their worries in her short stories. She reflects the psychological conditions of the characters which she created with the eye of a woman. As a matter of fact in her way of dealing the psychological aspects of her characters she is identified with Chekov and her name is in the first lines of psychological short story writers of contemporary Russian literature. Besides this, the writer with her style in her short stories appears in the women writers like L. Petruşevskaya, T. Tolstaya, L. Ulitskaya which started with the populism of 90s. And by this way she appeared in the list of the people leading to the existence of a new movement in Russian Literature. Victoria Tokareva has the Russian Cinema Feast prize (1998). She has still been living in Moscow and keeps her studies. With her attitudes in her pieces, she takes part in the `New Wave? movement which has arisen in Russian Literature in 70s. She is one of the most important representatives of `Women Prose? in this movement.