Kat karşılığı inşaat sözleşmesinin müteahhidin temerrüdü sebebiyle sona ermesi
The cessation of the building construction contract in return for share plot because of the contractor?s default
- Tez No: 306432
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Konut ihtiyacının karşılanması insan için zaruridir. Bu ihtiyaç birçok yeni sözleşme türünün ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi de bunlardan bir tanesidir. Bu sözleşme uygulamada sıkça yer almakla beraber mevzuatta düzenlenmemiştir. Adı geçen sözleşme sayesinde arsa sahibi ve müteahhit bağımsız bölüm sahibi olmaktadır. Sözleşme müteahhidin borcu açısından eser sözleşmesi, arsa sahibinin borcu bakımından ise taşınmaz satımı veya taşınmaz satış vaadi özelliği taşımaktadır.Uygulamada sıkça karşılaşıldığı üzere, kapsamlı bir sermaye ve emek gerektiren bina inşası faaliyeti çoğu zaman müteahhidin edimini ifada gecikmesi sebebiyle yarıda kalmaktadır. Tezimizin konusunu teşkil eden, kat karşılığı inşaat sözleşmesinin müteahhidin temerrüdü sebebiyle sona ermesi halinde özellikle sona ermenin niteliği ve buna bağlı olarak sonuçlarının ne olacağı konusunda doktrinde ve yargı kararlarında henüz bir görüş birliği oluşmamıştır. Bu çalışmada öncelikle kat karşılığı inşaat sözleşmesinin tanımı, hukukî niteliği ve benzer sözleşmelerle karşılaştırılması hususunda incelemeler yapılmıştır. Daha sonra tarafların hak ve borçlarına değinilmiş ve müteahhidin binayı teslim borcunda temerrüdü halinde arsa sahibinin sözleşmeyi sona erdirme iradesinin nasıl yorumlanması gerektiği yönünde mevzuat, doktrin ve yargı kararları ışığında çözüm önerileri üretilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Supplying residence is essential for human. Because of this essentiality many types of contracts appear. Building construction contract in return for share plot is one of them. Although this contract is frequently used in the practice, it isn?t legislated. Thanks to this contract, land owner and contractor own detached part similarly. This contract is freelance contract for the contractor, immovable sales contract or promise to sale of immovable for the land owner.Because building construction contract in return for share plot requires enormous capital and effort, most of the time the contractor defaults. Subject of our thesis is the cessation of the building construction contract in return for share plot because of the contractor?s default. For this reason in the first part of our study we will research the definition, legal character of the building construction contract in return for share plot and we will compare this contract with similar contracts. We will examine the rights and obligations of parties following. In the second part of our study the default of obligator is explained. Afterwards contractor?s default in the building construction contract in return for share plot is examined detailed. In the last part the cessation of the building construction contract in return for share plot because of the contractor?s default, which is the main subject of our study, is examined. In the same part the legislation, jurisprudence and jurisdiction about this subject are analyzed and our opinion is stated expressly.