AB'nin yasadışı göç ile mücadele politikaları: Yunanistan örneği
EU's policies against illegal migration: The case of Greece
  1. Tez No: 786959
  2. Yazar: ALİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GEDİKKAYA BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Avrupa Birliği (AB) ülkelerini bağlayan yasadışı göçle mücadeleye yönelik hedeflenen hukuki düzenleme ve uygulamalar ile iç politika temelli popülist yaklaşımlar bütüncül ve ortak bir göç politikası oluşturmamaktadır. Bu durum AB sınır ülkelerine siyasal, sosyal ve ekonomik bağlamda yük getirmekte, yasadışı göçmenlere karşı insan haklarına ve uluslararası anlaşmalara aykırı uygulamalar gerçekleşmektedir. Yunanistan'ın da diğer AB üyesi ülkeler gibi yasadışı göçle mücadelede katı bir politika izlemekte olduğu ileri sürülebilir. Bu araştırmada, AB'nin yasadışı göçle mücadele politikaları Yunanistan örneğinde incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, Yunanistan'ın yasadışı göçle mücadele politikasının AB'nin yasadışı göçle mücadele yaklaşımı ile uyumlu olup olmadığının belirlenmesidir. Bu kapsamda AB'nin göç politikalarının tarihsel gelişim süreci, Yunanistan'ın yasa dışı göç bağlamında AB için önemi, yasa dışı göçlerin yaptığı etkiler, göç politikaları, yasadışı göçü önlenmeye yönelik politikalar, sığınmacı ve mültecilere karşı politikalar incelenmiştir. Sonucunda yasa dışı göç ile ilgili AB üyesi Yunanistan'ın uygulamakta olduğu göç politikasının insan hakları ile uyumlu hale getirilmesinin gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The legal regulations and practices and domestic policy-based populist approaches accepted by the European Union (EU) member countries to combat illegal immigration do not create a holistic and common migration policy at the EU level. This situation imposes a burden on the EU border countries in political, social and economic terms, and practices against illegal migrants that are against human rights and international agreements are realized. It has been observed that Greece, like other EU member states, follows a strict policy in the fight against illegal migration. In this thesis, the policies of the EU to combat illegal migration are examined in the example of Greece. The main purpose of the study is to determine whether Greece's policy to combat illegal migration is compatible with the EU's approach to combating illegal migration. In this context, the historical process of the migration policies of the EU, the importance of Greece for the EU in the context of illegal migration, the effects of illegal migration, migration policies, policies for illegal prevention, policies against asylum seekers and refugees are examined. As a result, it has been concluded that the illegal migration policy of Greece needs to be revised in parallel with human rights.