Akut ST yükselmeli miyokard infarktüslü hastalarda fragmante QRS kompleksi ve terminal ST değişiklikleri ile anjiyografik bulgular arasındaki ilişki
The relationship between fragmanted QRS complex, terminal ST changes and angiographical findings in patients with acute ST elevated miyocardial infarction
- Tez No: 306458
- Danışmanlar: PROF. DR. DAYİMİ KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Akut miyokard infarktüsü ile başvuran hastaların yüzey EKG'lerinde görülebilen QRS fragmantasyonu (fQRS) ve QRS distorsiyonu'nun artmış morbidite ve mortalite ile ilişkili olduğu ayrı ayrı olarak gösterilmiştir. Ancak akut STEMİ'de bu iki parametrenin beraber olarak değerlendirildiği bir çalışma yoktur. Çalışmamızın amacı, ilk kez akut STEMİ ile başvuran hastalarda fQRS ve QRS distorsiyonunun gelişimine etki eden faktörleri tanımlayarak bu parametrelerin varlığını klinik ve anjiyografik bulgularla karşılaştırmak ve bu şekilde yüksek riskli hastaların belirlenip belirlenemeyeceğini saptamaktır. Çalışma planı: Çalışmamıza 01 Ocak 2009 ile 01 Temmuz 2011 tarihleri arasında DEÜTF Kardiyoloji AD'na ilk kez akut STEMİ ile başvuran 248 hasta alındı ve veriler geriye dönük olarak incelendi. Hastaların demografik özellikleri, rutin laboratuvar parametreleri kaydedildi. Hastaların 116'sına trombolitik tedavi, 132'sine primer PKG uygulanmıştı. Hastaların ilk 48 saat içerisindeki standart 12 derivasyonlu EKG kayıtlarına ulaşıldı ve elektrokardiyografiler fQRS varlığı ile QRS distorsiyonu açısından analiz edildi. Ayrıca hastaların koroner anjiografi görüntüleri değerlendirilip infarkt ilişkili arter, lezyon yeri ve kritik darlık (>%70) olan damar sayısı kaydedildi. Bulgular: Toplam 91 (%36.7) hastada fQRS ve 98 (%39.5) hastada QRS distorsiyonu tespit edildi. Fragmante QRS saptanan hastalar fQRS saptanmayan hastalar ile karşılaştırıldığında, hastaların infarktüs lokalizasyonu ve infarktüsten sorumlu arter dağılımları arasında farklılık saptanmadı (ön yüz infarktüs oranı: %38.5'e karşın %45.2; p=0.3), (LAD: %37.4'e karşın %45.9, CX: %12.1'e karşın %12.1, RCA: %50.5'e karşın %42; p=0.387).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: QRS fragmentation (fQRS) and QRS distortion were seperately showed to be related with increased morbiditiy and mortality in patients with acute myocardial infarction. To our knowledge there is no study in literature evaluating these two parameters together in acute STEMI. Aims of our study are to determine factors affecting fQRS and QRS distortion development in patients diagnosed with acute STEMI for the first time, compare these parameters with clinical and angiographical findings and to find out whether patients with high risk profile can be determined by this way. Methods: 248 patients who admitted to Dokuz Eylül University Cardiology department with acute STEMI for the first time between 01 Januray 2009 and 01 July 2011 were included in our study and data was evaluated retrospectively. Demographical features, routine laboratory parameters were obtained. 116 patients were treated with thrombolytic therapy and 132 patients were treated with primary PCI. Results of 12 derivation ECG taken in 48 hours were evaluated and analysed for fQRS presence and QRS distortion. Also coronary angiography images were evaluated to determine infarct related artery, lesion localisation and number vessels with crtical stenosis (>70%). Findings: Fragmanted QRS was found in total of 91 (36.7%) patients and QRS distortion in 98 (39.5%) patients. Infarct localisation and infarct related artery distribution did not differ between patients with fragmented QRS and patients without it (anterior infarction: 38,5% vs 45,2%; p=0.3), (LAD: 37.4% vs 45.9 %, CX: 12.1% vs 12.1%, RCA: 50.5% vs 42%; p=0.387).