Görme engelli ilköğretim okullarında müzik dersi sürecine ilişkin öğretmen görüşleri
Teacher views on the process of music lesson in visually impaired primary school
- Tez No: 461470
- Danışmanlar: PROF. YILMAZ ŞENDURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma; görme engelli ilköğretim okullarındaki müzik öğretmenlerinin müzik dersi sürecine ilişkin görüşlerini tespit etmeyi ve bu alana ilişkin mevcut durumu saptamayı amaçlamaktadır. Bu amaçla görme engelliler ilköğretim okullarındaki öğrencilerin durumu, okul imkânları ve programlar hakkında öğretmen görüşlerine başvurarak çalışma yapılmıştır. Bu bağlamda nitel bir araştırmadır. Araştırma için gerekli veriler Ankara'da Mitat Enç Görme Engelliler İlköğretim Okulu ve Göreneller İlköğretim Okulu'nda görev yapan müzik öğretmenleri ile görüşme yapılarak elde edilmiştir. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile elde edilmiştir. Müzik öğretmenleriyle yüz yüze görüşülüp ses kaydı alınmış ve bu ses kayıtları yazıya dökülmüştür. Nitel bir araştırma olan çalışmada içerik analizi kullanılmıştır. Çalışmada öncelikle her bir öğretmenin çalışma problemleriyle ilişkili görüşleri öğrencilerin engel durumu, verilen eğitim yapısı, okul ve fiziksel koşullar bakımından kodlanarak tablo haline getirilmiştir. Elde edilen cevapların dağılım frekanslarından yola çıkılarak dağılım grafikleri oluşturulmuş ve yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre ; görme engelliler ilköğretim okullarında görme engelli öğrencilerin yanı sıra çift engelli, zihinsel engelli öğrencilerin birlikte eğitim gördükleri, bu durumun öğrenci başarısını olumsuz etkilediği saptanmıştır. Ders saatlerinin yetersizliğinden dolayı öğretmenin öğrencilere yeteri kadar zaman ayıramadığı, etkinlik yapabilme imkanlarının olmadığı saptanmıştır. Çalgı dersleri için Braille notasıyla yazılmış metot ve kaynakların olmamasından dolayı öğretmen ve öğrencilerin dersleri kendi imkanlarıyla yürüttükleri gözlenmiştir. Okulun müzik derslikleri ve materyalleri açısından bir sıkıntı yaşamadıkları, yeterli imkanlara sahip oldukları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research; Aims to determine the opinions of the music teachers of the blind primary schools about the music lesson process and to determine the current situation in this field. For this purpose, teacher were asked about the situation of the students in primary schools, the school facilities and the programs. It is a qualitative research in this context. The necessary data for the research were obtained by interviewing music teachers working in Mitat Enç Görme Engelliler Elementary School and Göreneller Elementary School in Ankara. The data of the study were obtained by semi-structured interview method. She was interviewed face-to-face with music teachers and recorded voice recordings by the researcher. Content analysis is used as a qualitative study. In the study, first of all, each teacher's opinions related to his / her work problems were tabulated in terms of the obstacles, education structure, school and physical conditions of the students. Distribution graphs were created and interpreted by way of the distribution frequencies of the obtained answers. According to the findings obtained from the research; visually handicapped students in elementary schools as well as those with double handicapped and mentally handicapped students were trained together and this situation had a negative effect on student success. Because of the lack of class hours, it was determined that there is no opportunity to deal with students as much as they can. Because of the lack of methods and resources written in Braille notation for instrumental lessons, it has been observed that teachers and students conducted lessons with their own means. It is understood that the school has enough facilities to live in a difficult situation in terms of music classrooms and materials.