İlköğretim 1. kademe görsel sanatlar dersinde müze eğitiminin tarih ve kültür bilinci oluşturmasındaki önemi
The importance of museum education raising history and culture awareness in primary education first stage visual arts course
- Tez No: 306485
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Araştırmanın amacı İlköğretim 1. kademe 5. sınıf öğrencilerinde tarik ve kültür bilincinin hangi boyutlarda olduğu, tarihi eser, müze gibi kavramlara ne kadar yakın oldukları ve bu kavramlardan ne anladıkları, tarihe bakış perspektiflerini, derinliklerini saptamak ve elde edilecek verilerle Disipline Dayalı Sanat Eğitimi (Çok Alanlı Sanat Eğitimi) çalışması yapılaraktan önem arz eden tarih ve kültür bilincinin oluşturulmasını sağlamaktır. Öğrencilerdeki tarih ve kültür bilinci eksikliğini tespit etmek ve bu tespit noktasında Disipline Temelli Sanat Eğitimi ile görsel sanatlar dersinde bu eksikliklerin ne olduğuna ve nedenlerine ulaşarak daha iyi nasıl olabilir sorusuna da yanıt aranmıştır.Araştırmada öğrencilere kademeli olarak ön test, müze etkinliği(gezisi), uygulama ve son test yapılmıştır. Bu araştırma karma yöntem olarak değerlendirilebilir. Nitel veriler Rubrik performans değerlendirme formu ile nitel verilere dönüştürülmüştür. Araştırmanın evreni Adana ili Seyhan İlçesine Bağlı Cemil Nardalı İlköğretim okulundan Random yolu ile seçilen 15+15=30 kişilik 5/B sınıfı öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmanın ilk basamağında sınıf ortamında deney ve kontrol grubu öğrencilerine müze hakkındaki ön bilgileri hakkında veri toplamak aracı olarak ön test uygulanmıştır. Araştırmanın ikinci aşmasında deney ve kontrol grubu ikiye ayrılır ve deney grubu ile slâyt sunumu kullanılarak müze konusu işlenir. Ders sonunda öğrencilerden müze etkinlik dosyaları hazırlamaları istenir. Araştırmanın üçüncü aşamasında deney ve kontrol grubu ile müze gezisi gerçekleşir. Dosya hazırlayan öğrenciler Disipline Temelli Sanat Eğitimi kapsamındaki Betimleme, çözümleme, yorumlama ve yargı sorularını cevaplayıp seçtikleri bir eserinde resmini çizmeleri istenir. Bütün sorular seçmiş oldukları esere göre cevaplandırılır.Araştırmanın dördüncü aşamasında sınıf ortamında uygulama yapılır. Müzede en çok etkilendikleri bir eserle ilgili uygulama çalışması yaptırılır. Malzeme sınırlaması yoktur. Araştırmanın son aşamasında son test uygulanır. Öğrencinin geçirmiş olduğu süreç sonunda ön test ile son test sonuçları karşılaştırılır.Bulgular araştırmanın başında öğrencilerde müze kavramı ve tarihi eser kavramlarında büyük eksikliklerin olduğunu göstermiştir. Yine öğrencilerde görsel sanatlar ile müze etkinliği arasında bir ilişki kuramadıkları görülmüştür. Öğrencilerin tarihi, tarihi eserleri müzeleri çok sınırlı bir alanda tutukları bunda da daha önce geçirmiş oldukları eğitim sürecinin etkili olduğu görülmüştür. Öğrencileri eğitimleri boyunca tek bir müzeye gittikleri müzelerde etkinliklerde bulunmadıkları pasif oldukları ve üzerinde yaşadıkları topraklarda başka uygarlıklarında yaşadığına tanıklık etmedikleri görülmüştür. Uygulama kısmında yaratıcı, özgün olamadıkları malzemeyi tanımadıkları ortaya çıkmıştır. Araştırma sonunda ise öğrenciler yaşamış oldukları bu yeni tecrübe ile müze ve tarihi eser hakkında, bilgilerini, görüşlerini genişlettikleri görülmüştür. Bu bulgular ışığında tarih ve kültür bilincinin oluşturulmasına yönelik ileride yapılabilecek dikkat edilecek hususlar belirtilmiş öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to determine the level of history and culture awareness of the students who are studying at the fifth grade in primary education first stage, to determine their interest towards the terms such as historical artifacts and museum and what they understand from these terms, to elicit their perspective towards the history and to provide history and culture awareness by doing a research about Disciplinary Based Education (Art Education in Various Fields) with the data to be obtained. In this research, the question `how to be more effective? is tried to be answered by seeking the deficiencies in Disciplinary Based Education (Art Education in Various Fields) and Visual Arts course.In the research, students were applied pretest, museum activity (tour), application and posttest by degrees. This research may be evaluated as coeducational method. Qualitative data were transformed into qualitative data with rubric performance evaluation form. The nature of the research consists of 15+15:30 5/B students who were chosen randomly from Cemil Nardalı Primary School in the district of Seyhan/Adana. On the first stage of the research, students were applied pretest to gather data about their preliminary knowledge on museum. On the second stage of the research, students in both groups are asked to write a short story including key words such as museum, artifact, bus stop, argument. On this stage, the important part is whether students perceive the word `argument? as argument between two people which has a sad ending or from the perspective of historical artifact. On the third stage of the research, experimental and control groups are divided into two and the subject of museum is taught to experimental group by using slide. At the end of the lesson, students are asked to prepare museum activity files.On the thirt stage of the research, experimental and control groups are taken to museum. Students, who have prepared files, are asked to answer the questions of description, analysis, interpretation and judgment within the scope of Disciplinary Based Education and to draw an artwork. All questions are answered in accordance with the artifact that they have chosen.On the fourth stage of the research, application is performed in classroom environment. An application study is performed to the students about the artifacts that they have been impressed most. There is no limitation on material. On the last stage of the research, posttest is applied. After the process that the student has experienced, results of the pretest and posttest are compared.Findings have showed shown that students had great deficiencies about museum and historical artifacts at the beginning of the research. Students had also difficulty in establishing connection between visual arts and museum activity. It has been understood that students have a very low level of knowledge about history, historical artifacts and museums and this is because of their previous education. They did not visit museums, have activities in museums and witness the remnants of civilizations on the land that they are living now. In the application stage, it was seen that they were not being creative or genuine and did not know the material. At the end of the research, it was observed that students have extended their knowledge and views about museums and historical artifacts. Within the scope of these findings, the points to be considered in raising history and culture awareness have been stated and suggestions have been presented.