Ortaöğretim okullarında yabancı dil eğitiminin etkin öğrenilememesinin nedenleri: İstanbul/Fatih örneği
The reasons for effective learning of goreign language education in secondary schools unsuccessfully
  1. Tez No: 306528
  2. Yazar: YASEMİN DURGUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Etkin öğrenme, İngilizce öğretiminde öğrencilerin kendilerine güvenmelerini, hata yapmaktan korkmamalarını, çalışmalarını yönetmeleri ve yöneticilerle olumlu ilişkiler kurmalarını, çevresindeki bireylerin duygu ve düşüncelerinin farkına varmalarını sağlamaktadır.Ortaöğretim okullarında yabancı dil eğitiminin etkin öğrenilememesinin nedenlerini saptamayı amaçlayan bu araştırmada anket modeli uygulanmıştır. Araştırma 2009 yılının mart ayında İstanbul il merkezinde bulunan Fatih ilçesindeki birbirinden farklı ortaöğretim kurumlarında görev yapan İngilizce öğretmenleri üzerinde gerçekleşmiştir. Çalışmamıza Hazırlık Sınıfı olan ve olmayan Anadolu Liseleri, Anadolu Öğretmen Lisesi, Anadolu Meslek Liseleri, Meslek Liseleri, Çok Programlı Lise, Genel Liseler ve Özel Kolejler olmak üzere toplam 17 ortaöğretim kurumunda görev yapan 56 yabancı dil öğretmeni katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Active learning enables the students to have self-esteem, not to be afraid of making mistakes, to manage their learning by themselves, to have possitive relationships with their friends and authorities, to be awere of the feelings and thoughts of the people around them.This study aims to determine the reasons for Effective learning of foreign language education in secondary schools unsuccessfully, the survey model was applied for that study. Survey was done in March of 2009 in the different parts from Fatih district of Istanbul city center, English teachers who work in secondary schools below. Our study includes some kinds of high schools such as Anatolian High School which has Preparatory classes, Anatolian Teacher Training High School, Anatolian Vocational High School, Vocational High School, Multi-Program High School, Public High Schools and Private Colleges . Totally 56 foreign language teachers who work in those 17 secondary schools paticipated in that survey.