Vergi Usul Kanunu'ndaki yenileme fonunun mali tablolar üzerindeki çarpıtıcı etkisinin incelenmesi
To efface the distorting effect of novation fund on the fiscal tableaus
- Tez No: 306702
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH BURAK GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, maddi duran varlık yenileme fonunun mali tablolar üzerindeki çarpıtıcı etkisi ve bu etkinin giderilmesine yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.Çalışmada yer alan veriler, çeşitli kitap ve makalelerden yararlanılarak derleme şeklinde oluşturulmuştur.Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde; maddi duran varlık kavramı açıklanmış, Tek Düzen Hesap planında maddi duran varlıklara ilişkin hesaplar incelenmiştir. Daha sonra maddi duran varlıkların aktifleştirilmesi, amortismanı satışı ve satışından doğan maddi duran varlık yenileme fonu muhasebeleştirilmesi ile ilgili örnek kayıtlara yer verilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde; yenileme fonu derinlemesine incelenmiştir.Yenileme fonunun uygulama kaynağı, yenileme fonu kullanım şartları, yenileme fonu oluşturulması ve oluşturulan fonun kullanılmasına ilişkin muhasebe kayıtları, yenileme fonu ile ilgili özellik arz eden durumlar, yenileme fonu ayrılmasında üç yıllık sürenin başlangıcı ile ilgili görüşler ve yenilenecek maddi duran varlığın aynı yıl içinde satışı ile ilgili bilgi verilmektedir.Çalışmanın üçüncü bölümünde; yenileme fonu uygulanmasında yaşanan tereddütler, yenileme fonu uygulamasına ilişkin muhasebe kayıtlarının mali tablolar üzerindeki çarpıtıcı etkisi ve bu etkiyi gidermeye yönelik çözüm önerilerinde bulunulmuştur.Çalışmanın dördüncü bölümünde; örnek yardımı ile yenileme fonunun gelir tablosu üzerinde etkisi gösterilmiştir. Çözüm önerileri; yenileme fonu kullanımı yöntemi, kaydetme yöntemi ve özkaynak yöntemi başlıkları altında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this treatise, the distorting effect of Pecuniary Lingering Asset novation fund on fiscal charts and solution suggestions intended for effacing this effect.The data which rank among in this study, as it is taken advantage of various books and articles and as digest, was precedentThis study consist of four chapters;In the first chapter of study it was mentioned (told) about the precedent registries related with the factors below the concept of Pecuniary Lingering Asset was explained, the accounts which is related with Pecuniary Lingering Asset in Single Order Counting Plan was analyzed. After that, activation of Pecuniary Lingering Asset, amortization of Pecuniary Lingering Asset, sale of Pecuniary Lingering Asset and Pecuniary Lingering Asset novation fund accounting which is nascent from this sale.In the second chapter of the study, novation fund was analyzed profoundly. It was also explained the factors below: practice source of novation fund, using provisos of novation fund, constituting of novation fund and accounting registries related with the using of this fund, situations that submit speciality related with the novation fund, thoughts about prologue of three years period at the separation of novation fund, the Pecuniary Lingering Asset that will be made over.In the third chapter of the study solution suggestions are given related with; suspenses that is met at the practice of novation fund, distorting effect of accounting registries related with the practice of novation fund on the fiscal charts, and effacing this effect.In the fourth chapter of the study, the effect of novation fund on the fiscal tableaus has been shown with the aid of illustration. Solution suggestions are abstracted under the titles of these; method of practicing the novation fund, recording method, equity capital method.