Muhasebede değerleme ölçütleri, Vergi Usul Kanunu'nda ve TMS/TFRS'de yer alan ölçütlerin karşılaştırılması
Valuation criteria in accounting, Tax Procedural Law and comparison of TAS/TFRS criteria
- Tez No: 556125
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Değerleme muhasebede önemli bir süreçtir. İşletmeler varlık ve yükümlülüklerini dönem sonlarında değerlemeye tabi tutarak, mali tablolarının daha doğru finansal veriler üretmesi için çalışmalar yaparlar. Ülkemizde farklı kanunlarda geçen, farklı değerleme ölçüleri mevcuttur. Bu durum farklı değerleme yargılarının oluşmasına sebep olmaktadır. Vergi matrahının hesaplanmasında kullanılan Vergi Usul Kanunu'ndaki (VUK) değerleme ölçütleri günümüz ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalmaktadır. İşletmelerin aktiflerinde kayıtlı varlıkların gerçek değerinin işletme bilançolarında gösterilmesi, değerleme işlemlerinin doğru şekilde yapılmasıyla mümkündür. Değerleme ölçütleri Türk mevzuatında çeşitli kanunlarda ele alınmış olup, VUK'da değerleme konusuna geniş yer verilmiştir. Ülkemizde değerleme işlemleri işletmeler tarafından yaygın olarak VUK çerçevesinde yapılmaktadır. Uluslararası alanda ise değerleme, birçok ülke tarafından ortak dil olarak kullanılan, Uluslararası Finansal Muhasebe/Raporlama Standartları'ndaki (UMS/UFRS) ölçütler dâhilinde yapılmaktadır. Bu çalışma da ülkemizdeki ve uluslararası alandaki değerleme ölçütleri karşılaştırılarak aradaki farkların incelenmesi hedeflenmiş ve gerek tanımlama gerekse değerleme ölçütleri farklılıklarını göstererek bunların uyumlaştırılmasına yönelik önerilerde bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Valuation is an important process in accounting. Companies make studies to produce more accurate financial data of their financial statements by subjectingto valuationtheir assets and liabilitiesat the end of the period. In our country, there are different valuation measures passing in different laws.This situation causes the formation ofdifferent valuation judgments. Valuation criteria in our Tax Procedure Law used in the calculation of the Tax Base fails to satisfy modern day needs. Showing the real value of assets registered in companies' assets in the companies balance sheets, is possible by making correct valuation procedures. Valuation criteria are tackled in various laws of Turkish legislation and the subject of valuation is broadly covered in the Tax Procedure Law. In our country, the valuation procedures are carried out by the companies in accordance with the Tax Procedures Law.In the international arena, valuation is carried out in accordance with the International Accounting/Financial Reporting Standards (IAS/IFRS) used by many countries as a common language. The aim of this study is to compare the valuation criteria in our country and international areaand to examine the differences between them, and also it is tried to find suggestions for their harmonization by demonstrating differences in both definition and valuation criteria.