Alternatif pişirim tekniklerinden sagarin araştırılması ve uygulanması
Investigations and implementations of sagar which is an alternative firing tehecnique
- Tez No: 306732
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BUKET ACARTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Seramik ateşle sağlamlaştığı keşfedilen önemli bir buluştur. En eski sanat dallarından birisi olarak kabul görmüş ve insanoğlunun yerleşik düzene geçmesinin ardından önemli bir kullanım malzemesi olarak günlük yaşamdaki yerini almıştır.Çok ince taneli, kıvamlı balçık çamuru, örgü sepetler üzerine sıvanarak kurutulmuş ve pişirilmiştir. İlk etapta dayanıklı bir kullanım süresi sağlaması hedeflenerek gerçekleştirilen pişirim etkinliği, yerini zamanla yeni arayışlara bırakmıştır. Pişirim teknolojilerinin ilerleyişi, dış etkenlere karşı direnç kazanmış ve kullanım sahası genişlemiş seramik ürünü ortaya çıkarmıştır. Seramiğin ortaya çıkmasındaki son aşamayı oluşturan pişirim zamanla sıra dışı, sanatsal bir boyut kazanmıştır.Sagar pişirim tekniği de bu önemli gelişmelerden bir tanesidir. Teknik yanmanın gerçekleşmesi için gerekli oksijen girişinin sınırlandırıldığı indirgen fırın atmosferinde gerçekleştirilmektedir. Tekniğe adını veren sagar kutuları ateş tuğlası, mukavemeti yüksek kil ve metal malzemeden üretilebilen; içerisine yerleştirilen ürünü uçuşan kül, istenmeyen is lekelerinden koruyan kapaklı fırın içi muhafaza kapları olarak tanımlanabilir. İlk olarak, seledon sırlı porselen ürünlerin odunlu ve kömürlü pişiriminin gerçekleştirildiği Çin'de alev, kül ve gazların yakın temasından korunması istenen porselen ürünler için kullanılmıştır.Sanatsal olarak sagar pişiriminin amacı, ilk kullanım amacının tersine kutu içerisine konulan sülfat, oksit, talaş, kuru yaprak, tuz ve çeşitlilik gösteren malzemeler ile bisküvi durumundaki seramik parçayı karşı karşıya getirerek kutuda yanma gerçekleştirmek, organik ve inorganik maddelerin ürün üzerindeki etkisini kuvvetlendirirken, kutunun içerisinde bulunduğu fırını bu etkilerden korumaktır.Bu pişirim tekniği, redüksiyonlu pişirim teknikleri arasında uygulayıcıya sır kullanmaksızın sınırsız geçişli görüntüler sağlayan bir alternatif pişirim tekniğidir. Uzun vadeli çalışmalar gerektiren tekniğin bilinen diğer yöntemler ile elde edilemeyecek türde etkileri, ona olan ilgiyi ve merakı arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ceramic is an invention that is getting strong when its fired. Recognized as one of the oldest forms of art and the human beings settled after passing an important material for use in daily life has taken its place. Very thin pieced, viscous slime sludge, dried and baked in mesh baskets plastered over. Firstly , the aim of firing has been to provide a durable life. But this process has became new searches in time. The progress of firing technologies, have gained resistance to external factors, use of ceramic products revealed that the enlarged area. The last stage in the emergence of ceramic is firing and it became unusual and artistic forms over time has gained a new dimension.Saggar firing is one of the important developments of this technique. It is fired in a reducive furnace in which oxygen input, necessary for the realization of technical combustion, is restricted. Sagar boxes, the technique is called after, are consist of firebrick, high refractoriness and high temperature resistant metal clay boxes inside which the product is placed and the internal furnace covers that protect from flying ash or unwanted stains. Firstly, it is used in China for wood and coal flame firing of seledon glazed porcelain products in order to protect these porcelain from the contect of ash or gasses.The aim of the artistic sagar firing, contrary to its first purpose of use, is to pair up the ceramic materials in state of biscuits with oxide, sawdust, dry leaves, salt and various materials. The combistion takes place and at the same time the effects of organic and inorganic substances on the piece are powered while the furnace is protected from unwanted effects.Among the reductive firing techniques this is an alternative technique that provides unlimited transitive apperances without the use of glaze The effects of the technique that cannot be obtained with other common methods, requiers long-term studies, and improves the curiosity and is found intriguing.