Avrupa Birliği'nin yönetsel askerî kapasitesi ve belirsiz müzakere başlığı: Dış, güvenlik ve savunma politikası
European Union?s managerial military capacity and an indefinite negotiation chapter: Foreign, security and defence policy
  1. Tez No: 306741
  2. Yazar: MEHMET AKİF MORKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÖMÜRGÖNÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacı; 31. müzakere başlığı olan ?Dış, Güvenlik ve Savunma Politikası? altında olmak üzere, Avrupa Birliği'nin yönetsel askerî kapasitesi çerçevesinde AB'ye tam üyelik perspektifindeki Türkiye'nin üyelik sürecini değerlendirmektir. Çalışmada ?Dış, Güvenlik ve Savunma Politikası? müzakere başlığı altında istenen, Ortak Dış ve Güvenlik Politikası (ODGP)'na uyum ile Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP)'na katkıların toplamı şeklinde tanımlanmaktadır.Çalışmanın sonunda AB'nin daha esnek siyasi ve askerî yapıları kullanarak, kriz yönetimi görevlerini icra etme eğiliminde olduğu ve bu kapsamda Avrupa Savunma Ajansı (ASA)'nın, önemli bir yönetsel/örgütsel dönüşüm aracı olarak faaliyet gösterdiği ortaya konmaktadır. Bu sonuçtan hareketle Türkiye'nin ODGP'ye uyum sağlama konusunda belirsizliklerle karşı karşıya olmasına rağmen mevcut şartlar altında AGSP'ye askerî katkı sağlamaya devam edebileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the European Union (EU) membership process of Turkey within the EU?s administrative military capacity framework under the 31st negotiation chapter which is ?Foreign, Security and Defence Policy?. ?Foreign, Security and Defence Policy? in this study is defined as the sum of adaptation to Common Foreign and Security Policy (CFSP) and contribution to European Security and Defence Policy (ESDP).At the end of the study, it is concluded that the EU is more prone to execute crisis management responsibilities through using more flexible political and military structures and European Defence Agency (EDA) functions as an important tool for managerial/organizational transformation within this scope. Therefore, it is argued that although Turkey is faced with unclear situation in terms of adaptation to CFSP, under the present situation it can continue to provide military assistance to ESDP.