Sovyet tehdidinin Türkiye'de algılanışı (1945-1952)
Perception of the Soviet threat in Turkey (1945-1952)
  1. Tez No: 306742
  2. Yazar: UMUT AKCAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEYİTDANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
II. Dünya Savaşı'nı takip eden yıllarda dünya, çok köklü ve geniş kapsamlı değişimlere sahne olmuştur. Eski dünyanın (Avrupa) büyük yaralar alarak çıktığı savaş sonunda doğuda ve batıda iki yeni güç yükselmiş, dünya bu iki yeni gücün etrafında iki blok halinde yeniden şekillenmiştir. Bu yıllarda iki blok arasında yaklaşık 45 yıl sürecek olan bir denge durumu oluşmuştur. Bu denge durumu iki blok arasındaki gerginlikler, karşılıklı şüpheler ve silahlanma yarışı nedeniyle Soğuk Savaş olarak anılmıştır. Soğuk Savaşın tam ortasında kalan Türkiye de bu bloklaşmadan kaçınamamış ve tercihini Batı Bloğu yönünde kullanmıştır. Batı Bloğu ile bütünleşme sürecinde Türkiye'de büyük değişimler yaşanmış, çok partili siyasi hayata geçilmiş, ekonomide ve siyasette liberal eğimler hâkim konuma gelmiş ve geleneksel dış politika çizgisinden uzaklaşılmıştır. Türkiye'nin bu dönemdeki iç ve dış politik tercihlerinde en önemli belirleyicilerden biri II. Dünya Savaşı yıllarından başlayarak savaş sonunda zirveye ulaşan `Sovyetler kaynaklı tehdit algılaması' olmuştur. Bu bağlamda anılan dönemde Türkiye'de Sovyet tehdidinin algılanışını ve bunun sonuçlarını analiz etmek, Soğuk Savaş dönemi ve sonrası Türkiye'sini anlamak açısından önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
During the years following the World War II., many comprehensive changes had taken place all over the world. Two new power focus were found in east and west as a result of the war that destroyed the old world (Eorupe), forming two blocks around this focuses. 45 years of equilibrium period took place after the war. This period is called `Cold War? because of mutual conflictions, doubts and arms race.Turkey which stayed in the middle of this Cold War, could not avoid this polarization, and decided to integrate with Western Block. During the integration period, many drastic changes had been took place in politics and economy. In politics, Multi-party system was established and in economy, liberalization period started, changing the Turkey?s traditional foreign policy. During these years, the most desicive factor determining the Turkish foreign and domestic policy was the Soviet originated threat. Perception of the Soviet threat in Turkey in this context referred to the analysis and results, understand the importance for Turkey of the Cold War era and is becoming.