Milli Eğitim Bakanlığı Araştırma Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı: -Bir örgüt analizi-
  1. Tez No: 30677
  2. Yazar: EKBER TOMUL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YÜKSEL KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışmada M.E.B. APK Kurulu Başkanlığının örgütsel yapısı, amaçlan, görevleri, kadrolarının sayısal ve nitelik durumları belirlenerek örgütte beklenen işlevlerini gerçekleştirmek için bu mevcut durumun yeterli olup olmadığı ele alınarak araştırılmıştır. Araştırma Kurul Başkanlığının 1992 -1993 dönemindeki amaç ve yapı durumunu kapsamaktadır. Araştırmada örneklem alınmamıştır. Personel Anket Formu; varolan uzman ve yönetici personelin tümüne uygulanmıştır. Araştırma için gerekli veriler kaynak tarama, resmi belge, istatistiği bilgi ve dokümanlar ve araştırmacı tarafından geliştirilen anket ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler alt problemlere göre düzenlenmiş, sayısal çözümlemeler için betimsel istatistiki yöntemlerden yararlanılmıştır. M.E.B'na hükümet programı, kalkınma planlan yıllık programlar ve Milli Güvenlik politikalarına uygun olarak belirlenen çalışma esaslarına göre Bakanlığın ana hizmet politikalanmn ve planların hazırlanmasına yardımcı olmak amacıyla kurulan APK Kurulu Başkanlığı'na 3797 sayılı yasa ile planlama, araştırma, bütçeleme, istatistik toplama, eşgüdüm sağlama, organizasyon ve metod hizmetlerini yürütme görevleri verilmiştir. Kurul Başkanlığı çıkanlan“yönerge”ile ana hizmet görevleri esas alınarak 5 daire başkanlığı ve bu daire başkanlıklarına bağlı uzmanlar şeklinde birimlendirilmiş, daire başkanlıklarının açık görev tanımlan yapılmıştır. İİGörevler, uzmanlıklar aracılığı ile yürütülmektedir. Uzmanlar daire başkanlarına, daire başkanları da kurul başkanına karşı görevleri ile ilgili sorumludurlar. Kurul daire başkanlarından oluşmakta, gerekli görüldüğünde uzmanların katılımı da ön görülmektedir. Kararlar kurulda oy çokluğu ile alınmaktadır. 190 sayılı KHK ile kurul başkanlığında görevlendirilecek personelin unvanları, kadro dereceleri ve sayılan belirtilmekle birlikte uzmanların görev alanları ve nitelikleri ile ilgili herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Personelin %86.7'si bakanlık örgütü içinden gelmekte olup büyük bir çoğunluğu daha önce uzman ve yöneticilik kadrolarında görev yapmışlardır.. APK personelin %83.4'ü 15 yıl ve daha fazla kıdeme sahip olmakla birlikte öğrenim alanları çok çeşitlilik göstermekte, görevlerin gerekleriyle doğrudan ilişkisi olmayan alanlardan gelmektedir. Personelin %50'si lisans,%43.3'ü yüksek lisans öğrenim düzeyine sahiptir. Kurul Başkanlığı personelim görevleriyle ilgili hizmet içi eğitimle yetiştirmede yetersiz kalmıştır. Kurul Başkanlığından, beklenen işlevlerini etkin bir şekilde yerine getirebilmesi için birbirleriyle ilişkili görev alanları dışındaki görevlerin Bakanlığın ilgili birimlerine verilmesi, yönetmelikle iç yapının yasal dayanağa kavuşturulması, iş analizi, görev tanımı ve iş yüküne dayalı kadroların belirlenmesi görev tanımlarına dayalı uzmanlık alanlarının belirlenerek, APK uzmanlığının kariyer sistemi haline getirilmesi ve gelişen koşullara paralel olarak personelin hizmet içi eğitimle yetiştirilmesi önerilerinde bulunulmuştur. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we have pointed out the organisational structure, aims duties and quantitative and qualitative characteristics of the staff of RPC of MEB (ministry of education) and we wanted to see whether the present conditions are enough to carry out the expected functions. This study includes situations of 1992-1993 term of RPC. We haven't taken into consideration the sample. The questionnaire has been filled out by all of the expert and administrative staff. The data which were needed by the researcher were obtained by resource seeking, offical documents statistics knowledge and documents, and the questionnaire that was developed by the researcher. The obtained data were arranged in accordence with sub data and narrative statistical methods have been used for numerical Solutions. Planing, researching, making budget, gathering statistics, coordinating, carrying out organizational and methodical services were given to RPC presidency by the law numbered 3797, which were established in order to fix main servicing policy and aid preperation of plans according to goverment policies, development plans, annuel programs and to the main points of working in accordence of national security policies. IVRPC, pesearch and planing council has been divided into 5 departments and experts depending on these departments, and job definition of these department precidencies have also been made. Duties have carried on by experts. Experts are responsible for their duties to department heads, and these head of departments are responsible for their duties to head of the council. The concil is made up of the head of departments and experts. They are invited to the meetings when necessary. Decisions have been made by majority of votes. Although the degree, number and rank of the staff were established by law, there hasn't been any arrangements about the mission area and the qualifications of the experts. 86,7 % of the staff were provided by the ministry, and majority of these experts have been at the situation of expertness and administration. 83.4% of the staff had been in the same job for about 15 years, their educational background differs, some of them studied on a completely different branch beforehand. 50% of the staff graduated from univesity, and 43.3% of them had degrees after graduation. In order to fulfill the expected missions for the presidency of the council it has been suggested taht some of the duties which are not related to each other should be dispersed to other related units of the ministry, internal structure of the conucil should be based upon a legal base; mission distribution should be established, positions should be established according to mission load, establishing the expertising area the RPC expertness should be embodied as a carrier system, and the staff should be involved into in-service educational programmes. V