Honoré Daumier'in toplumsal ve politik litografileri
Honoré Daumier's social and political lithographies
- Tez No: 509846
- Danışmanlar: PROF. SAİME DÖNMEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
On dokuzuncu yüzyıl Avrupası siyasi, ekonomik, kültürel ve sanatsal anlamda birçok değişime sahne olmuştur. 1789 Fransız Devrimi bu yüzyılı güçlü bir şekilde etkileyerek, içeride ve dışarıda birçok değişikliğe yol açmış ve geride bölünmüş bir Fransız halkı bırakmıştır. Daumier, eserlerinin çoğunu Paris'te yayıncılar ve sanatçılar arasında popüler bir araç haline gelmiş ve Alois Senefelder tarafından bulunmuş litografi tekniği ile oluşturmuştur. Zamanında hapis cezası almanın yanında dolaylı ya da doğrudan birçok sansür ve yasadan etkilenen Daumier aynı zamanda yapıtlarında siyasi olaylara sanatsal tepkiler vermekte tutkulu bir isim olmuştur. Sanatçı Le Charivari ve La Caricature gibi Fransa'nın popüler dergilerinde çalışarak yaşamını sürdürmüştür ve döneminde usta bir hicivci olarak ön plana çıkmıştır. O, içerisinde yaşadığı Fransa'yı başta politik ve toplumsal olmak üzere tüm yönleriyle gözlemleyerek, litografilerini mümkün olan en geniş halk kitlelerine ulaşabilecek şekilde oluşturmuştur. Honoré Daumier tüm bu değişimlerin içerisinde ortaya koyduğu yapıtları ile görsel bir on dokuzuncu yüzyıl ansiklopedisi oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The nineteenth century Europe was a scene of many changes in political, economic, cultural and artistic scene. The French Revolution (1989) strongly influenced this century and led to many changes inside and out, leaving behind a divided French people. Daumier created most of his works with the lithography technique, which was discovered by Alois Senefelder and became a popular medium among publishers and artists in Paris. Daumier was influenced indirectly or directly by a lot of censorship and law as well as receiving imprisonment within his time, and gave artistic responses to political events in his works. The artist continued his life by working in popular magazines such as Le Charivari and La Caricature of France and became a masterful satirist during his time. He observed France in all its parts, mainly political and social, and created his lithographs to reach the widest possible mass of people. Honoré Daumier created a visual encyclopedia of the nineteenth century, with works he produced in all these changes.