On the spectrum of some triangle operators over the classical sequence space
Bazı üçgen operatörlerin klasik dizi uzayları üzerindeki spektrumu
- Tez No: 306761
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez 4 bölümden ibarettir. İkinci bölümde; metrik uzaylar, normlu uzaylar ve lineer dönüşümlerin tanımı verilerek özelliklerden bahsedilmiştir. Ayrıca bölümün ikinci kısmında spektrum konusu ele alınarak, konuyla ilgili bazı temel tanım ve kavramlar verilmiştir.Tezin üçüncü bölümünde; c0 ve c dizi uzayları üzerinde Zwier operatörü tanımlanarak bu operatörün ince spektrumu incelenmiştir. Ayrıca operatörünün c0 ve c dizi uzayları üzerindeki spektrumu Goldberg sınıflandırmasına göre verilmiştir.Tezin dördüncü bölümünde; aslî köşegeninde (rk) ve ona paralel ikinci köşegeninde (sk) dizilerinin terimlerini ihtiva eden alt üçgen matris olmak üzere bu matrisin c0 ve c dizi uzayları üzerindeki ince spektrumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present thesis consists of four chapters. In the second chapter, the definitions and basic properties of metric space, norm space and linear operator introduced by Spectral theory were discussed. In this study, some basic concepts related to the subject of spectrum were given by taking that subject into consideration. Also, the definition of sequence spaces was introduced and definitions and theorems related to matrix transformations were given in the first chapter.In chapter 3, the fine spectrum of newly introduced operator on the sequence space c0 was discussed. We examined the spectra and fine spectra of Zweier matrix which is a band matrix as an operator over the sequence spaces c0 and c. additionally, we also determined the fine spectrum with Goldberg's classification of the operator on the sequence spaces c0 and c.In the fourth chapter, we essentially dealed with the fine spectrum of the generalized difference matrix which is a band matrix over the sequence spaces c0 and c.