Synthesis and characterization of novel amphiphilic polymers via controlled radical polymerization methods and click reactions
Kontrollü polimerizasyon yöntemleri ve klik tepkimesiyle yeni amfifilik polimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 306762
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ EKREM MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Hidrofilik ve hidrofobik kısımlardan oluşan amfifilik polimerler misel oluşturma özellikleri nedeniyle büyük ilgi çekmektedir. Sulu ortamlarda, hidrofobik bloklar miselin iç bölgesini oluştururken, hidrofilik bloklar kabuk kısmını oluştururlar ki bu sayede hidrofobik ajanlar suda çözünebilmektedir. Bu sıradışı özellikleri nedeniyle hidrofiller, ilaç taşıma sistemleri gibi birçok uygulamada kullanılmaktadırlar.?Klik? kimyasının Kontrollü Polimerizasyon Yöntemleriyle birlikte kullanılmasıyla blok ve aşı polimerler hazırlanabilir. Klik tepkimeleri metal katalizörler varlığında asetilen ve azid uç grupları arasında oda sıcaklığında gerçekleşirler. ?Klik? tepkimelerinin polimer modifikasyonunda tercih edilme sebepleri arasında ılımlı tepkime şartları, yüksek verim, kısa tepkime süreleri, yüksek seçicilik, diğer fonksiyonel grupları iyi tolere etme ve çözücülere karşı reaktif olmama gibi etkenler sayılabilir.Bu çalışmada, Atom Transfer Radikal Polimerizasyonu (ATRP) ve ?Klik? kimyasının birlikte kullanılmasıyla poli(stiren-b-PEG-b-stiren) amfifilik blok kopolimeri ve poli(MMA-g-2-dimetilaminoetil metakrilat) amfifilik aşı kopolimeri sentezlendi. ATRP ile elde edilen azid fonksiyonlu polistirenle, Steglich esterleşmesiyle elde edilen propiyonil sonlu PEG'in CuBr ve PMDETA varlığında gerçekleştirilen ?Klik? tepkimesiyle blok kopolimer hazırlandı. Aşı kopolimer ilkine benzer yaklaşımla sentezlendi. Azid-fonksiyonlu hidrofilik poli(2-dimetilaminoetil metakrilat) asetilen yan-fonksiyonlu hidrofobik PMMA zincirine ?Klik? tepkimesiyle aşılandı. Polimerler 1H-NMR ve FT-IR ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
Amphiphilic polymers, composed of hydrophilic and hydrophobic parts, receive great interest due to their micelle forming character. In an aqueous medium, the hydrophobic blocks of the copolymer form the core of the micelle while the hydrophilic blocks form the corona or outer shell, in which manner, hydrophobic agents can be made water-soluble. This unique feature has resulted in their utilization in many applications such as drug delivery. Click chemistry gives the opportunity to prepare block and graft polymers when used in conjunction with Controlled Polymerization Routes. Click reactions occur between terminal acetylenes and azides by metal catalysts at room temperature. Click reactions are preferable reactions for modification because of moderate reaction conditions, high yields, short reaction periods, high selectivity, tolerance for functional groups, and insensitivity to solvents.In this study, poly(styrene-b-PEG-b-styrene) amphiphilic block copolymer and poly(MMA-g-2-dimethylaminoethyl methacrylate) amphiphilic graft copolymer were synthesized by using combined Atom Transfer Radical Polymerization (ATRP) and ?Click? chemistry approaches. Synthesis of the former involves click coupling of azide-functional polystyrene, obtained by ATRP, with propionyl terminated PEG, prepared via Steglich esterification, in the presence of CuBr and PMDETA. The latter copolymer was prepared in the same analogy. Azide-functional hydrophilic poly(2-dimethylaminoethyl methacrylate) was grafted onto a hydrophobic acetylene side-functional PMMA backbone via a ?Click? reaction. The polymers were characterized by 1H-NMR, and FT-IR.