The synthesis of amino acid-based amphiphilic compounds and the investigation of some physicochemical and biological properties
Amino asit temelli amfifilik maddelerin sentezi ve bazı fizikokimyasal ve biyolojik özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 306763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT COŞGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
?Amino asit temelli amfililik maddelerin sentezi ve bazı fizikokimyasal ve biyolojik özelliklerinin araştırılması? konulu tez çerçevesinde glutamic asit ve lisin temelli surfactantlar bir seri halinde sentezlenmiştir. Başlangıç maddesi olarak kullanılan amin ve asit uçlu surfaktantlar glutamic asit ve lisin ile reaksiyona sokularak biyolojik olarak parçalanabilen ve biyouyumlu çeşitli yapılar elde edilmiştir. Bu amfifilik moleküllerin monomoleküler ve bicatenar olarak sentezlenmesi sağlanmıştır. Sentez reaksiyonlarının ilk aşamasında tuz elde edilmiş ve kondensasyon reaksiyonlarıyla uzun zincirli hidrofobik moleküllerin eldesi için esterleşme ve amidleşme reaksiyonları gerçekleştirilmiştir. Moleküllerin fizikokimyasal özelliklerini belirlemek amacıyla kritik misel konsantrasyonu ölçümleri hedeflenmiştir. Antimikrobiyal aktivite testleri gerçekleştirilen lisin tuzlarının belli bakteri ve mantarlara karşı öldürücü etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis a series of glutamic acid and lysine based surfactants were synthesized. A series of surfactants with acid and amine endings were used as starting materials and they were reacted with two amino acids ?glutamic acid and lysine- for obtaining various formations of biodegradable and biocompatible amphiphilic molecules. These amphiphilic molecules were synthesized as monomolecular structures and bicatener molecules. The synthesis reactions were started with occurrence of salt and followed by esterification or amidation using condensation method for obtaining long chain hydrophobic molecules. To examine the physicochemical property, critical micelle concentration measurements were done by using UV-Vis spectrometer. These molecules were investigated over antimicrobial activities of lysine salts. The results of the test showed that these compounds have capability to impede bacteria and fungus.