İlkokul öğretmenlerinin Türkçe derslerindeki davranışları
  1. Tez No: 30678
  2. Yazar: BANU YANGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Önder Atatürk, dil bağımsızlığını siyasal bağımsızlığın bir parçası saymıştır (Aksoy 1973:11). Anadilimiz Türkçenin diğer dillerin egemenliğine girip bozulmasını engellemek için, onu çok iyi bilmek, sevmek, korumak ve kutsal bir emanet gibi diğer kuşaklara öğretmek gerekir. Bu konuda en büyük görev ilk önce ilkokul öğretmenlerimize düşmektedir. Öğretmenlerin bu görevi başarılı bir şekilde yerine getirebilmeleri için, Türkçe öğretimi sırasında gösterilmesi gereken öğretmen davranışlarını çok iyi bilmeleri ve bu davranışları yerinde ve zamanında göstermeleri gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı, ilkokul öğretmenlerinin Türkçe öğretimi sırasında gösterilmesi gereken davranışlar hakkında ne düşündüklerini belirlemek ve onların, göstermeleri gereken bu davranışları ne derecede gösterdiklerini saptamaktır. Araştırma 1993-94 Öğretim Yılında, Ankara ili, merkez ilkokullarından rastgele seçilen 12 ilkokulda görev yapan, 2-5. sınıf öğretmenlerinden 74 öğretmenin görüşleri alınarak ve 20 öğretmen Türkçe derslerinde gözleyerek gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, öğretmenlerin Türkçe derslerinde göstermeleri gereken davranışlarla ilgili görüşlerine ilişkin veriler anket yoluyla; öğretmenlerin Türkçe derslerinde göstermeleri gereken davranışları ne derecede gösterdiklerine ilişkin veriler ise gözlem yoluyla elde edilmiştir. Alt problemlere cevap aramak amacıyla, anket ve gözlem formları, Türkçe öğretimi sırasında gösterilmesi gereken genel öğretmenlik davranışları, dinleme, konuşma, sesli okuma, sessiz okuma ve yazma becerilerinin kazandırılması sırasında gösterilmesi gereken kritik öğretmen davranışları olmak üzere altı bölümden oluşmuştur.11 Araştırmanın 1-6. alt problemleri, ilkokul öğretmenlerinin Türkçe öğretimi sırasında gösterilmesi gereken davranışlar hakkındaki görüşlerini almak; 7-12. alt problemleri ise ilkokul öğretmenlerinin Türkçe öğretimi sırasında gösterilmesi gereken davranışları ne derecede gösterdiklerini belirlemek amacını taşımaktadır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, ilkokul öğretmenleri Türkçe öğretimi sırasında gösterilmesi gereken bütün davranışların gerekliliğine ortalama olarak tamamen katılmakta; bu davranışları ortalama olarak ara sıra göstermektedirler. Öğretmenlerin, belirlenen davranışlardan bazılarının gerekliliğine tamamen katıldıklarını ya da katıldıklarını bildir dikleri halde bu davranışları beklenen düzeyin altında gösterdikleri gözlenmiştir. Öte yandan öğretmenlerin, belirlenen davranışlardan bazılarının gerekliliğine beklenen düzeyde katılmadıklarını belirttikleri halde, bu davranışları yeterli düzeyde gösterdikleri gözlenmiştir. Buna göre, öğretmenlerin Türkçe öğretimi sırasında gösterilmesi gereken davranışlar konusunda gerekli bilgi, beceri, alışkanlık ve tutumlar konusunda eksiklerinin olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre, sınıf öğretmeni yetiştiren kurumların, programlarında öğretmenlerin bu bilgi, beceri, alışkanlık ve tutumlarla donanık olarak yetişmelerine yönelik değişiklikler yapmalar önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The Great Leader Atatürk who had been the founder of the Republic of Türkiye accepted that independence of language has been a part of political independence (Aksoy 1973:11). We have to learn, to love and to protect our mother tongue, Turkish, very well and also have to teach it to other generations as if it is a holy deposit in order to impede. Turkish becoming depraved and being into domination of other languages. First of all primary school teachers take the most important duty about this subject. Teachers have to know behaviours which they should perform during Turkish education and have to perform them in their places and at the right time. The aim of this research is to determine what primary school teachers have thought about behaviours which they have had to apply during education of Turkish and is to make clear in what degree they have apllied these behaviours. The research have been materialized by taking the opinions of 74 of 2nd and 5th class teachers who are choosen by chance among 12 primary schools in the centre of Ankara in 1993-94 School Year and also by observing 20 teachers in their Turkish lessons. In the research, the data which are related to the behaviours that have to be aplied by teachers in Turkish lessons have been obtained from a questionnaire and the data which are about in what degree teachers have shown the behaviours which have to be applied in Turkish lessons have been obtained from observation. In order to find an answer for lower problems, forms of the questionnaire and the observation have been formed into sixparts: general teaching behaviours which have to beIV applied during Turkish education, listening, speaking, reading aloud, reading and critical teacher behaviours which have to be appleid while causing students to get writing skills. 1st and 6th lower problems of the research have the aim of taking primary chool teachers' opinions about the behaviours which have to be applied during Turkish teaching and also 7th and 12 lower problems have the aim of determining in what degree primary school techers have aplied the behaviours which have to be apllied. According to the results of this research, on an average primary school teachers altogether agree that all behaviours which have to be applied during Turkish teaching are necessary. But on anaverage they have occasionally behaved like this. It has been observed that although teachers inform to accept or agree with some of determined behaviours are necessary, they have aplied these behaviours under the level which is expected. On the other hand, it has been observed that although teachers stated that they applied some of behaviours on an expected level, they have aplied them on a sufficient level. According to this, it has been stated that teachers have deficiencies about necessary knowledge, abilities, habitudes and attitudes on the subject of behaviours which have to be applied during Turkish teaching. According to these results, it may be suggested that foundations for training class teachers should make some changes about training their teachers by having them these knowledge, abilities, attitudes and habititudes in their proggrammes.