Özel ve resmi ilköğretim okulları 1. kademe 4. sınıf öğrencilerinin yazma hataları
- Tez No: 30679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY SENEMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu araştırmada; özel ve resmi ilköğretim okulları I. kademe 4. sınıf öğrencilerinin yazma hataları belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma beş alt problemden oluşmuştur. Bu alt problemler şöyle ifade edilmiştir. 1. Özel ve resmi ilköğretim okulları I. kademe 4. sınıf öğrencilerinin başlıkla ilgili yazma hataları nelerdir? 2. Özel ve resmi ilköğretim okulları I. kademe 4. sınıf öğrencilerinin anlatım düzeni ile ilgili yazma hataları nelerdir? 3. Özel ve resmi ilköğretim okulları I. kademe 4. sınıf öğrencilerinin anlatım zenginliği ile ilgili yazma hataları nelerdir? 4. Özel ve resmi ilköğretim okulları I. kademe 4. sınıf öğrencilerinin yazım kurallarına uygunluğu ile ilgili yazma hataları nelerdir? 5. Özel ve resmi ilköğretim okulları I. kademe 4. sınıf öğrencilerinin başlık, anlatım düzeni, anlatım zenginliği, yazım kurallarına uygunluğu ile ilgili yazma hataları arasında anlamlı bir fark var mıdır? Araştırmanın evrenini Ankara ili özel ve resmi ilköğretim okulları 1. kademe 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Ömeklemi ise bu okullar arasından eş olasılıkla seçilen Özel Neşe İlkokulu ve Emniyetçiler İlkokulu 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini oluşturan grupların ön koşul özelliklerinin eş değer olup olmadığını saptamak için“S.R.A”Primary Mental Abilities testinden adepte edilen 7-11 yaş T.K.T'nin (Temel Kabiliyetler Testi) önce güvenirlilik çalışması yapılmış daha sonrada örnekleme gruplarına uygulanarak sonuçlar t testi ile yoklanmıştır. Yine aynı amaca yönelik bilişsel giriş özellikleri testi hazırlanarak bunun da önce güvenirlilik iiçalışması yapılmış daha sonra örneklem gruplarına uygulanarak sonuçlar t testi ile yoklanmıştır. Örnekleme verilen bir durumla ilgili yazdırılan kompozisyonlar 'Yazılı anlatımı değerlendirme formu" ile değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerden öğrencilerin başlık, anlatım düzeni, anlatım zenginliği, yazım kurallarına uygunluğu ile ilgili hatalarını belirlemek için bu durumlarla il gili ilkeleri yerine getirme yüzdelerine bakılmıştır. Yukarıdaki durumlarla ilgili özel ve resmi okul arasında bir fark olup olmadığı ise yüzdeler arası farkın test edilmesinde kullanılan t testi ile yoklanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, özel ve resmi okul öğrencileri, yazma ile ilgili ilkeleri tam öğrenme sınırının (%70'in) altında yerine getirmektedirler. Bu durum özellikle resmi okullarda çok düşük seviyededir. Başlık, anlatım düzeni, anlatım zenginliği ve toplam puanlar açısından özel okul lehine anlamlı bir fark bulunurken yazım ku rallarına uygunluğu ile ilgili yazma hataları arasında anlamlı bir fark bulun mamıştır. Sonuçta, Türkçe programlarının, dört temel dil becerisini ka zandıracak şekilde geliştirilmesi ve öğretmen yetiştirmede bu durumun gözetilmesi; yazma becerisinin etkili öğretilebilmesi için hem öğrenci materyali hem de öğretmen kılavuzunun hazırlanması; mevcut öğretmenlerin eksiklerini tamamlayıcı hizmetiçi eğitim kurslarından geçirilmesi önerilmektedir. Ayrıca, özel ve resmi okul öğrencilerin aldıkları puanlar arasındaki farkın nereden geldiği ile ilgili araştırmalar yapılarak, bu araştırma sonuçlarına göre önlem alınması gerekmektedir. iii
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the writing mistakes made by the fourth graders of state and private elementary pupils have been tried to be identified. The sub problems can be identified as follows. 1. What are the mistakes made concerning headlines? 2. What are thi mistakes made in composition organization? 3. What are the mistakes made concerning the richness of vocabulary and explanation? 4. What are the mistakes they made in spelling and grammar? 5. Is there a significant difference between the two groups in terms of the mistakes that they in the above mentioned 4 stutements? The research was made in the state and private primary schools' 4th grades in Ankara. In the sampling, Private Neşe Elementary School's and Emniyetçiler Elementary School's 4th grade students were chosen randomly. In order to make sure that the groups chosen had equal prior conditions, the pupils were administered a Basic Aptitude Test and the results were tested by stilising t test. To serve the same purpose the students were tested in terms of level of cognitive entry behaviours by using t test. Compositions they wrote about a sample situation were evaluated on a“Composition Evaluation Sheet.”Since the target in this research was to identify the mistakes the students made in forming a headlines, in grammar and spelling, in the organization and fluency, the percentage of IVperforming the required tasks were calculated. So as to see if there existed a significant difference between state subsidised and private schools, the percentages were subjected to a“t”test. On the basis of the results achieved in this research, it can be well stated that the students of both private and state schools can obey the grammatical rules below 70% which is the limit of mastery learning. This is especially very low in state subsidized schools. Although results obtained about headline, organization and fluency in composition were on the side of private schools, we can't mention obtaining results about grammar rules and spelling being significantly different between state and private primary schools. As a result, the fact that Turkish curricula must be developed on the basis of 4 basic language skills and that this must be kept in view while training teachers, in order to teach writing both teacher's manuel and student's material should be formed, an in-service-training needed for teachers to fill their information gaps about these subjects, where the differences in the evaluations of the state and private schools come from must be searched.