Öğretmenlerin mesleki örgütlenmeye ilgilerinin düzeyi ve bu ilgi düzeyinin etkenleri
  1. Tez No: 30681
  2. Yazar: HÜLYA BOYACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTAÇ AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin mesleki örgütlenmeye ilgilerinin düzeyini, bu ilgi düzeyini etkileyen etkenlerin neler olduğunu, ilgi ve etkenlerin; öğretmenlerin çalıştıkları okul türüne, cinsiyetine, mesleki kıdemine ve branşına göre farklı olup olmadığını belirlemektir. Araştırma, Ankara Büyükşehir Belediye sınırları içinde bulunan ilçelerde görevli öğretmenlerle sınırlıdır. Verileri toplamak amacıyla geliştirilen anket örnekleme giren 624 öğretmene uygulanmış, anket ile elde edilen veriler alt problemlerin sırasına göre sunulmuş ve yorumlanmıştır. Öğretmenler örgütlü olmanın önemine inanmakta ancak mesleki örgütlenme içinde yer almak konusunda yeterli ilgiyi göstermemektedirler. Genel liselerde görev yapan öğretmenlerin mesleki örgütlere katılım oranlarının, diğer okullara göre yüksek olduğu belirlenmiştir. Erkek öğretmenlerin kadın öğretmenlere göre, örgütlere katılımları daha fazladır. Sosyal Bilimler ve Türkçe öğretmenlerinin örgütlenme eğilimleri diğer branştakilerine göre daha fazladır. Öğretmenler mesleki örgütlerin etkin olmadığı görüşünde birleşmişlerdir. Örgütlerin etkinliğini sağlayan en önemli özellik olarak“örgüt yöneticilerinin mesleki sorunlarımızı çözebilecek yetenek ve bilgiye sahip olmasını”belirtmişlerdir. Bir örgüte üye olmayan öğretmenler, üye olmayışlarının en önemli nedeni olarak“daha önceki örgütlenmelerdeki olumsuzlukları”göstermişlerdir. Öğretmen örgütlerinin başkanları ise“yasal düzenlemenin henüz tamamlanmamış olmasını”üye olmayı engelleyici en önemli etken olarak belirtmişlerdir. Bu konuda örgüt yöneticileri ve öğretmenlerin farklı görüşlerde oldukları belirlenmiştir. m
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the level of interest shown by the teachers to the proffesional unionization, factors influencing the level of interest and to determine the interests and factors such a way to see if they differ acording to the type of school where they work, sex, professional seniority and branch. The research is limited through the teachers working in towns that are located within the boarders of Greater Ankara municipality. The questionnarie developed with the purpose of gathering the data and have been applied to 624 teachers who were included in the sample and collected data were interpreted according to the subproblem sequence. Teachers believe in the importance of being unionized. However, they are not showing sufficient interest in being within the professional unionization. It has been found that the rate of participation to the professional unionization by teachers employed at general high schools is higher than those working in other schools. As compared to the female teachers, male teachers have higher participation in the unions. The tendency of unionization of teachers in the field of Social Sciences and Turkish is more compared to those in the other branches. Teachers agreed on the view that professional unions were not effective. As the most important characteristics which makes it possible for the unions to obtain their effectiveness they stated that“it is necessary for managers of union that they should have ability and knowledge to solve our professional problems.”IV