İş değerlendirme sürecinde bulanık analitik hiyerarşi prosesi ile bütünleşik bulanık topsıs uygulaması
Fuzzy analytical hierarchy process and combined fuzzy topsis application in the process of job evaluation
- Tez No: 306818
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL CANIYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bir işletmede işlerin önem ve güçlük sırasının belirlenmesi ve çalışanlara ödenecek ücretin tespit edilmesi, hem işletme yöneticileri hem de çalışanlar açısından yaşamsal önemdeki konuların başında gelmektedir. İş görenler ve işletmeler arasında ücret ve rekabet adaletinin gerçekleştirilmesi için iş değerlendirmelerine başvurulur. İş Değerleme, ücretlerin çalışanlara adil bir şekilde dağıtılmasını hedeflemektedir. İş değerleme çalışanı değil işi değerlendirir.Bu çalışma ülkemizde mobilya sektöründe önde gelen şirketlerden birinde uygulanmıştır. Çalışma kapsamında Bulanık AHP ile bir iş değerlendirme sistemi tasarlanmış ve geliştirilen sistem 141 adet farklı mavi yaka işin değerlendirilmesinde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Determining the importance and difficulty ranking of the works and determining wage of the employees are one of the most important subjects for both the administrations and employees. The job evaluation should be carried out in order to realize the wage justice between businesses. Job Evaluation aims the fair distribution of wages to the employees. Job Evaluation evaluates the work, not the worker.This study is carried out in one of the leading companies of furniture sector in our country. In the scope of the study, a job evaluation system is developed with Fuzzy Analytic Hierarchy Process and this developed system is used to evaluate 141 different blue collar jobs.