Kızılötesi bölgede serbest elektron lazeri üretiminin tam modellemesi
Full simulation of infrared free electron laser
  1. Tez No: 306977
  2. Yazar: METİN AYDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DURAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Science and Technology, Physics and Physics Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Lazerlerin kullanım alanları giderek önem kazanmakta ve çeşitlenmektedir. Bunu sağlayan itici güç, lazer ışını üretim yöntemleri ve aktif yapılarındaki değişiklik ile birlikte ortaya çıkmıştır. Özellikle sağlık sektöründe ve savunma sanayiinde giderek artan yatırımlar yapılarak lazer araştırma geliştirme faaliyetleri hızlandırılmıştır. Günümüzde birkaç nanometrelik atımlara sahip lazerlere ve femtosaniye süreli atma oranlarına ulaşılmış durumdadır.Bu çalışmada, bilinen lazerlerin dışında, dalgaboyu ayarlanabilir ve daha güçlü lazer ışını üretilmesini sağlayan serbest elektron lazerlerinden rezonatör tipteki, optik kaviteye sahip, 15-40 MeV elektron demet enerjili, 2-250 mikron dalgaboylu kızılötesi bölgede lazer üretilen bir yapının tam modelleme çalışması sunulmaktadır. Modelleme çalışmasında, serbest elektron lazerini oluşturan yapıların davranışları temel alınmış ve böylece kullanılması gerekli teçhizatın optimizasyonu öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Usage areas of LASER is improving and become diversified. Production method of LAZER light and changing active structures provide the driving force of this fact. Especially, the investments made in the medical sector and defence industry accelerate the research and development activities on LASER. Nowadays, a few nanometer wavelength and femtosecond laser pulse rates have been reached.In this study, apart from the well-known lasers, resonator type Free Electron Laser having optical cavity is presented with a full simulation study of a structure that has 15-40 electron beam energy, 2-250 micron wavelength with IR region, adjustable wavelength with a more powerful LASER light. In this simulation study, optimization for the necessary equipment of free electron laser is predicted by considering the behavior of the constituting structures.